Globální krize je blízko. Evergrande opět nezaplatila zahraničním držitelům bondů

Zadlužená čínská realitní společnost Evergrande nezaplatila úroky z dluhopisů v objemu 148 milionů dolarů (asi 3,2 miliardy korun). Za poslední tři týdny je to už potřetí, co firma zmeškala platbu úroků. Na trzích tak sílí obavy, že její potíže se rozšíří i na další firmy v odvětví realit a pak na další sektory, uvedla agentura Reuters.
Část věřitelů uvedla, že nedostala úroky z dluhopisů splatných v dubnu 2022, v dubnu 2023 a v dubnu 2024. Peníze měli mít na účtech nejpozději dnes v šest hodin ráno středoevropského času. Firma se k tomu zatím nevyjádřila, dvě platby přitom zmeškala už v září.
Znamená to, že investorům hrozí výrazně vyšší ztráty, až skončí 30denní ochranná lhůta, kterou má Evergrande nyní k dispozici. Podnik dluží více než 300 miliard dolarů (zhruba 6,6 bilionu korun) a další splatné závazky se mu blíží.

Světové aerolinky jsou ve větší ztrátě, než se předpokládalo
MoneyGlobální letecký průmysl se pomalu zotavuje z dopadů pandemie covidu na cestování. Aktuální analýza Mezinárodní sdružení letecké dopravy IATA ale upozorňuje na to, že ztráty aerolinek budou letos vyšší, než se předpokládalo.
Záznamy společnosti Refinitiv ukazují, že čínští developeři budou muset v následujícím roce splatit dluhopisy celkem za 101,2 miliardy dolarů. „Očekáváme další nesplněné závazky, jestliže se problém s likviditou výrazně nezlepší,“ poznamenala makléřská společnost CGS-CIMB. Developeři s nižším ratingem mají podle ní v tuto chvíli potíže refinancovat.
Nejvíc dluhů v realitním světě
Evergrande je nejzadluženější realitní společností na světě, upozorňuje list Financial Times. Firma vlastní přes 1300 developerských projektů ve více než 280 čínských městech.
Další čínský developer, společnost China Modern Land, se teď snaží splatnost závazků prodloužit. Firma v pondělí uvedla, že potřebuje o tři měsíce posunout splatnost krátkodobých dluhopisů v objemu 250 milionů dolarů. Pozornost se v posledních týdnech zaměřila i na společnost Sunac China Holdings, která upozornila regionální vládu, že v realitním sektoru se schyluje k „bodu zvratu“.
Ačkoliv investoři ve světě si všímají hlavně nezaplacených úroků z dolarových dluhopisů vydaných čínskými realitními společnostmi, indikátory vývoje na trzích ukazují, že obavy z šíření nákazy a ze zpomalení hospodářského růstu sílí. Podle obchodníků se ale výprodej týká spíše rizikovějších dluhopisů.

Nobelovu cenu za ekonomii získává i muž, na kterého nedají dopustit odboráři
LeadersLetošní Nobelova cena za ekonomii je nezvykle rozdělena na tři nestejné části. Polovina ceny míří Davidu Cardovi za výzkum v oblasti trhu práce. O zbylou polovinu se pak rovným dílem dělí Joshua Angrist a Guido Imbens za metodologické obohacení analýzy příčinných vztahů.
„Trh teď obchoduje racionálněji. Spíš podle rozdílů v kvalitě a ratingu jednotlivých firem, než že by výprodeji čelil celý sektor," upozornil šéf hongkongské společnosti CP Securities Michael Wong.
Dál se ale zvyšují náklady na pojištění rizika, že své závazky vůči věřitelům neuhradí Čína. Cena pětiletých úvěrových swapů, které investoři nejčastěji využívají pro tyto účely, vystoupila na 59 bazických bodů. To je maximum od loňského dubna. Když si tedy někdo chce plně pojistit investici do čínských státních dluhopisů ve výši deset milionů dolarů, bude ho roční pojištění stát 59 tisíc dolarů. Tedy 0,59 procenta investované částky.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.