Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Čínský DeepSeek předběhl ChatGPT. Je nejstahovanější aplikací v USA

Čínský DeepSeek předběhl ChatGPT. Je nejstahovanější aplikací v USA
ČTK
 ČTK

Asistent umělé inteligence (AI) čínského start-upu DeepSeek předstihl konkurenční ChatGPT a je aktuálně nejvíce stahovanou bezplatnou aplikací dostupnou v App Store firmy Apple ve Spojených státech. To ukazuje, jak hluboký dojem DeepSeek zanechal v Silicon Valley, tedy centru vývoje technologií v USA. Zároveň to nabourává široce rozšířené názory na prvenství USA v oblasti AI a vyvolává otázky ohledně účinnost vývozních omezení Washingtonu zaměřených na pokročilé čipy a schopnosti AI, uvedla agentura Reuters.

Podle výzkumné společnosti Sensor Tower aplikace AI poháněná modelem DeepSeek-V3 se od svého spuštění 10. ledna stala velmi populární. Tvůrci modelu tvrdí, že DeepSeek-V3 je nejvýše hodnoceným modelem s otevřeným kódem a že se dokáže vyrovnat nejpokročilejším uzavřeným modelům na světě, tedy těch, jejichž kód a trénovací data nejsou veřejně dostupné.

Modely AI, od ChatGPT po DeepSeek, potřebují k tréninku pokročilé čipy. Americká vláda předchozího prezidenta Joea Bidena od roku 2021 rozšířila rozsah zákazů, které mají zabránit vývozu těchto čipů do Číny a jejich používání k trénování modelů AI čínskými firmami.

Výzkumníci z DeepSeek v prosinci ve svém článku napsali, že DeepSeek-V3 používal k tréninku čipy firmy Nvidia H800 a že firma za ně utratila méně než šest milionů dolarů (143 milionů korun). Čip H800 je upravená verze čipu Nvidia H100, byl speciálně vytvořen pro čínský trh, aby splňoval americká exportní omezení na pokročilé čipy do Číny, a má omezenou šířku pásma paměti. H100 je jedním z nejvýkonnějších grafických procesorů na trhu, ale je také velmi drahý, může stát až desítky tisíc dolarů.

Ačkoli informace od DeepSeek byly následně zpochybněny, tvrzení, že použité čipy byly méně výkonné než nejpokročilejší produkty Nvidia, které se Washington snaží udržet mimo Čínu, a také relativně nízké náklady na trénování, vedlo americké manažery z technologického sektoru k otázkám ohledně účinnosti omezení vývozu technologií.

Tajemný start-up

O firmě DeepSeek se toho ví jen málo. Start-up se sídlem v Chang-čou byl založen v roce 2023, kdy vyhledávací gigant Baidu vydal v Číně první velký jazykový model AI. Od té doby představily desítky čínských technologických firem své vlastní velké a malé modely AI, DeepSeek je však první firmou, kterou americký technologický průmysl chválí za to, že se vyrovná špičkovým americkým modelům nebo je dokonce předčí.

DeepSeek

Lukáš Kovanda: Číňané udeřili v oblasti AI. DeepSeek může otřást plány Trumpa i Zuckerberga

Hlavním hybatelem burz dnes nejsou cla amerického prezidenta Donalda Trumpa – a nejen pro to, že ta včera uvalená na Kolumbii pro nepřijímání deportovaných osob zase rychle odvolal poté, co se jihoamerická země podvolila. Trumpovi totiž dnes vyvstává potenciálně mnohem nebezpečnější vyzyvatel. Dosud nepříliš známý čínský startup DeepSeek může zásadně „zamávat“ perspektivou americké technologické dominance, zejména v oblasti umělé inteligence. A tedy i akciemi firem, jako je Nvidia, nebo Trumpovými plány rozvoje umělé inteligence prostřednictvím levné fosilní elektřiny.

Přečíst článek

Martin Tolar

Češi chystají aplikaci na pomoc proti Alzheimeru. Stojí za ní kapacita Martin Tolar

Propojit moderní technologie a nejnovější výzkumy v oblasti neurovědy se chystá nová společnost Tolion. Firma s českým zázemím a s uznávaným Martinem Tolarem v čele se chystá již na podzim uvést aplikaci podporující zdravé fungování lidského mozku. Využívat má nositelné elektroniky a pokročilých algoritmů umělé inteligence. Tolion již sehnal první investory na uvedení demo modelu.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Umělá inteligence ve službách zločinu. Před čím se laik ještě ubrání a kde už nemá šanci?

Již třetina Američanů aktivně používá aplikace s umělou inteligencí. Utrácejí za ně stovky dolarů měsíčně

Přečíst článek
Doporučujeme