Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Čínský export produktů z gallia a germania se kvůli sankcím zcela zastavil

krystal gallia
Wikimedia / CC BY 3.0
 ČTK

Minulý měsíc se zcela zastavil čínský vývoz produktů z gallia a germania, uvedla agentura Reuters s odkazem na celní statistiky. V srpnu totiž začala v Číně platit přísnější regulace, která znesnadňuje export těchto dvou klíčových materiálů pro výrobu polovodičů.

Podle nových pravidel platných od 1. srpna pro vývoz šesti produktů z germania a osmi z gallia je zapotřebí speciální licence, která se uděluje pro export zboží, jež může mít i vojenské využití. Peking to zdůvodňuje tím, že tyto produkty lze použit i při výrobě zbraní.

Poskytnutí licence podle jednoho z obchodníků s produkty z germania trvá v průměru 45 dní. „Do zahraničí jsme minulý měsíc nevyvezli nic a na povolení stále čekáme,“ uvedl pro agenturu Reuters nejmenovaný obchodník.

Germanium, chemický prvek využívaný v elektormobilitě

Čína vs. Evropa: 2:0. Asijská velmoc drží těžké trumfy v elektromobilitě. Galium a germanium

Čínské úřady rozhodly o kontrolách množství galia a germania, které se ze země vyvezou. Podle agentury Reuters přitom jde o dvě velmi důležité chemické látky, které se využívají v elektromobilitě. Strach evropských automobilek z čínské konkurence tak dostal další rozměr.

Přečíst článek

Vzhledem k tomu, že od začátku srpna měla začít platit restriktivní opatření, zahraniční kupci zvýšili své nákupy v předchozím měsíci. V červenci bylo z Číny do zahraničí prodáno 8,6 tuny produktů z germania, což byl zhruba dvojnásobek ve srovnání s červnem. V červenci se zároveň z Číny vyvezlo 5,2 tuny výrobků z gallia.

Zpřísnění režimu pro vývoz obou druhů komponentů považuje agentura Reuters za další etapu obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy. Krok kritizovala také Evropská unie.

Podle údajů, které dříve citovala agentura Reuters, se v Číně koncentruje 60 procent světové produkce germania a 80 procent produkce gallia.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

S&P 500 oficiálně vstoupil do býčího trhu

Týden tradera: Americká ekonomika dál pádí vpřed, ale Čína jí může zavařit

Přečíst článek
Doporučujeme