Didi plánuje největší IPO čínské firmy na Wall Street od dob Alibaby
Největší čínský provozovatel alternativní taxislužby Didi Chuxing chce z plánované primární veřejné nabídky akcií (IPO) ve Spojených státech získat více než čtyři miliardy dolarů (85,3 miliardy korun). Vyplývá to z prohlášení pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC).
Nabídka bude největším prodejem akcií čínské firmy na burze v USA od roku 2014, kdy na burzu v New Yorku vstoupila společnost Alibaba, a zatím největší nabídkou v USA v letošním roce.
Za jednu akcii ve formě depozitní poukázky ADS chce firma 13 až 14 dolarů. S akciemi se začne obchodovat ve středu a konečná cena bude stanovena v úterý po skončení obchodování v USA. Tržní kapitalizace společnosti Didi tak bude činit nejméně 60 miliard dolarů, což je méně, než firma původně plánovala. Podle zdrojů za to mohou obavy o výhled růstu a hrozba přísnější regulace čínských technologických firem. Původní odhady počítaly s hodnotou v rozmezí 80 až 100 miliard dolarů.
Didi plánuje nabídnout 288 milionů ADS. Tento počet by se ale mohl zvýšit až na 331 milionů, pokud bude využita opce.
Didi původně zvažovala primární nabídku v Hongkongu. Nakonec se rozhodla pro New York, částečně kvůli obavám, že by její žádost v Hongkongu mohla narazit na přísnější kontrolu jejích obchodních aktivit ze strany regulátorů, včetně využití aut bez licence a řidičů pracujících na částečný úvazek.
Kromě Číny působí společnost Didi v dalších 15 zemích a má více než 493 milionů aktivních uživatelů ročně. Firmu podporují největší asijské technologické investiční společnosti, včetně SoftBank Group, Alibaba Group a Tencent Holdings.
Americká alternativní taxislužba Uber prodala v roce 2016 firmě Didi svou čínskou součást výměnou za podíl 17,5 procenta v Didi. Uber nyní vlastní v Didi podíl 12,8 procenta, uvedla agentura Reuters.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.