Didi plánuje největší IPO čínské firmy na Wall Street od dob Alibaby

Největší čínský provozovatel alternativní taxislužby Didi Chuxing chce z plánované primární veřejné nabídky akcií (IPO) ve Spojených státech získat více než čtyři miliardy dolarů (85,3 miliardy korun). Vyplývá to z prohlášení pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC).
Nabídka bude největším prodejem akcií čínské firmy na burze v USA od roku 2014, kdy na burzu v New Yorku vstoupila společnost Alibaba, a zatím největší nabídkou v USA v letošním roce.
Za jednu akcii ve formě depozitní poukázky ADS chce firma 13 až 14 dolarů. S akciemi se začne obchodovat ve středu a konečná cena bude stanovena v úterý po skončení obchodování v USA. Tržní kapitalizace společnosti Didi tak bude činit nejméně 60 miliard dolarů, což je méně, než firma původně plánovala. Podle zdrojů za to mohou obavy o výhled růstu a hrozba přísnější regulace čínských technologických firem. Původní odhady počítaly s hodnotou v rozmezí 80 až 100 miliard dolarů.
Didi plánuje nabídnout 288 milionů ADS. Tento počet by se ale mohl zvýšit až na 331 milionů, pokud bude využita opce.
Didi původně zvažovala primární nabídku v Hongkongu. Nakonec se rozhodla pro New York, částečně kvůli obavám, že by její žádost v Hongkongu mohla narazit na přísnější kontrolu jejích obchodních aktivit ze strany regulátorů, včetně využití aut bez licence a řidičů pracujících na částečný úvazek.
Kromě Číny působí společnost Didi v dalších 15 zemích a má více než 493 milionů aktivních uživatelů ročně. Firmu podporují největší asijské technologické investiční společnosti, včetně SoftBank Group, Alibaba Group a Tencent Holdings.
Americká alternativní taxislužba Uber prodala v roce 2016 firmě Didi svou čínskou součást výměnou za podíl 17,5 procenta v Didi. Uber nyní vlastní v Didi podíl 12,8 procenta, uvedla agentura Reuters.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.