Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Čínský rival Tesly Xpeng po Wall Streetu chystá vstup i na hongkongský parket

Čínská automobilka Xpeng chystá vstup na hongkongskou burzu.
xPeng
 ČTK

Regulační úřad povolil čínskému výrobci elektromobilů Xpeng primární veřejnou nabídku akcií (IPO) v Hongkongu. Uvedl to server CNBC, který se odvolává na informovaný zdroj, podle nějž by tento konkurent Tesly mohl získat jednu až dvě miliardy dolarů (až 42,6 miliardy korun).

Akcie Xpengu se už obchodují na burze v New Yorku. Schválení takzvané duální akciové struktury znamená, že firma bude podléhat dohledu regulačních úřadů v USA i v Hongkongu.

O vstup na burzu v Hongkongu Xpeng požádal letos v březnu. Podobný plán mají i konkurenční čínské automobilky Nio a Li Auto.

Xpeng na newyorskou burzu vstoupil loni, jeho tržní hodnota přesahuje 32 miliard dolarů. Firma sídlí ve městě Kuang-čou na jihu země a ve dvou domácích závodech vyrábí dva sedany a jeden sportovně-užitkový vůz (SUV).

Firma prodává své elektromobily zejména v Číně, která je největším automobilovým trhem světa. Jeho největšími rivaly jsou americká Tesla a čínská Nio. Firma vyvíjí technologie pro chytré automobily, například funkce autonomního řízení, a plánuje další dva závody v Číně.

Mezi investory Xpengu se řadí mimo jiné čínská skupina Alibaba a výrobce chytrých telefonů Xiaomi. Ten v březnu oznámil, že vstupuje na trh s elektrickými auty.

Očekává se, že prodej aut s alternativním pohonem, označovaných NEV (New Energy Vehicles), v Číně v následujících pěti letech každoročně vzroste o více než 40 procent. Minulý týden to uvedl zástupce čínského svazu výrobců automobilů (CAAM).

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme