Ze spojení Nvidie a Arm sešlo. Proti čipové megafúzi se postavili regulátoři
Americký výrobce čipů Nvidia svého britského rivala Arm nepřevezme, firmy transakci v hodnotě až 80 miliard dolarů (1,7 bilionu korun) zrušily. Nvidia o tom informovala ve společném prohlášení s japonskou investiční firmou SoftBank, která je majitelem společnosti Arm. Důvodem jsou podle prohlášení regulační překážky. SoftBank nyní místo prodeje zahájí přípravy na uvedení akcií firmy Arm na burzu.
„Zúčastněné strany se dohodly na zrušení smlouvy kvůli závažným regulačním problémům, které brání dokončení transakce,” píše se v prohlášení podniků.
Primární veřejná nabídka akcií (IPO) společnosti Arm by se podle prohlášení měla uskutečnit ve finančním roce, který skončí 31. března 2023.
Šéf společnosti SoftBank Masajoši Son už naznačil, že IPO se uskuteční ve Spojených státech, s největší pravděpodobností na akciovém trhu Nasdaq. SoftBank firmu Arm koupila v roce 2016, kdy za ni zaplatila 32 miliard dolarů. Pak její akcie stáhla z londýnské burzy.
O v posledních měsících uvadající společnost Peloton projevily zájem hned tři giganty akciového trhu - Amazon, Apple a Nike, což cenné papíry fitness firmy nakoplo k růstu o desítky procent. I tak se ale obchodují pod cenou IPO a hluboce pod jejich maximem, píše agentura Reuters. Tržní hodnota firmy se za rok propadla z 52 miliard dolarů na necelých osm miliard.Upadající Peloton chtějí Apple, Nike i Amazon. K mání by mohl být už za osm miliard
Zprávy z firem
Společnost Arm jmenovala novým výkonným ředitelem Reneho Haase, který s okamžitou platností nahradí v čele podniku Simona Segarse. Haas působí ve firmě Arm od roku 2013, předtím sedm let pracoval v Nvidii. „Velmi si ceníme příležitostí stát se opět veřejně obchodovanou společností,” řekl Haas v rozhovoru s agenturou Reuters.
Miliardová megafúze se nekoná
Nvidia oznámila dohodu o převzetí společnosti Arm od firmy SoftBank předloni v září. Dohodnutá kupní cena se skládala z hotovosti a z akcií Nvidie. V době uzavření dohody činila 40 miliard dolarů, mezitím se však v důsledku růstu ceny akcií Nvidie výrazně zvýšila.
Nvidia je známá především výrobou čipů, které se používají v grafických kartách. Ty jsou důležité například pro videohry. Společnost Arm sídlí v britském univerzitním městě Cambridge a navrhuje čipy pro většinu mobilních telefonů a pro počítačové tablety. Její technologie využívají například firmy Apple, Samsung či Huawei.
Dohoda o převzetí vyvolala obavy, zda si Arm pod novým vlastníkem zachová otevřený přístup k poskytování licencí na své technologie. Americká Federální obchodní komise (FTC) v prosinci podala žalobu s cílem transakci zablokovat. Dohoda se stala rovněž terčem hloubkového vyšetřování v Evropské unii a v Británii.
Spotřebitelé vyhlížejí nejhorší rok minimálně od krizového roku 2013. Náladu jim zhoršuje zrychlující inflace, a tak neutrácí tolik, plyne z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ).Lukáš Kovanda: Nákupní horečka se po pandemii nekoná, lidé se bojí dalšího zdražování
Názory
FTC argumentovala tím, že převzetí by poskytlo Nvidii možnost využít kontroly nad technologiemi společnosti Arm k potlačování konkurentů, což by vedlo k nižší kvalitě produktů, omezeným inovacím a vyšším cenám. „Poškodilo by to miliony Američanů, kteří těží z produktů založených na technologiích firmy Arm,” uvedla komise.
Šéf analytické společnosti CCS Insight Geoff Blaber upozornil, že odpor vůči převzetí Armu nebyl překvapivý, protože řada lidí usilovala o to, aby podnik zůstal nezávislý. „IPO je mnohem lepší varianta pro ekosystém Armu, není však pravděpodobné, že zajistí firmě SoftBank srovnatelný výtěžek,” dodal.
Banka s českým kapitálem vydá akcie za stamiliony korun. Akcionáři získají větší bonus ze zisku.Trinity Bank má rekordní zisk. Podělí se o něj s akcionáři
Money
Ministerstvo průmyslu a obchodu do několika předloží návrh pomoci pro firmy potýkající se s vysokým nárůstem cen energií. Rozšířit by se měla i pomoc pro domácnosti, kterým hrozí energetická chudoba. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).Síkela chce pomoci firmám s drahými energiemi. Ve hře jsou kompenzace, ale i státní půjčky
Politika
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.