Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Čipový gigant TSMC výrazně zvýšil zisk

Tchajwanský výrobce čipů TSMC výrazně zvýšil čtvrtletní zisk
ČTK
 ČTK

Tchajwanská společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), která je největším smluvním výrobcem čipů na světě, zvýšila v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 60 procent na 361,6 miliardy tchajwanských dolarů (zhruba 245 miliard korun).

Se silným růstem počítá také ve zbytku letošního roku, a to navzdory nejistotě související s celní politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Spoléhá se totiž na silnou poptávku po čipech pro umělou inteligenci (AI), napsala agentura Reuters.

Firma TSMC je podle Reuters ukazatelem vývoje v celém globálním čipovém průmyslu. Její čtvrtletní zisk překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu společnosti LSEG odhadovali v průměru na 354,6 miliardy tchajwanských dolarů. Tržby se meziročně zvýšily o téměř 42 procent na 839,25 miliardy tchajwanských dolarů.

„Zatím jsme nezaznamenali žádnou změnu v chování našich zákazníků,“ odpověděl šéf podniku C. C. Wej na dotaz ohledně dopadů Trumpovy celní politiky. Akcie výrobců čipů se letos kvůli nejistotě kolem obchodní a celní politiky USA dostaly pod tlak. Cena akcií TSMC od začátku roku klesla zhruba o pětinu, upozornila agentura Reuters.

Wej začátkem minulého měsíce po setkání s Trumpem v Bílém domě oznámil, že TSMC ve Spojených státech v příštích letech investuje 100 miliard amerických dolarů (zhruba 2,2 bilionu korun) a hodlá tam postavit pět nových závodů na výrobu čipů.

Nvidia spustí v USA výrobu superpočítačů pro AI

Společnost Nvidia hodlá v příštích čtyřech letech vyrobit ve Spojených státech servery pro umělou inteligenci za 500 miliard dolarů (11,1 bilionu korun) s pomocí svých partnerů, jako jsou firmy TSMC, Foxconn a Wistron. Bude to poprvé, kdy se superpočítače firmy budou vyrábět v USA, uvedla Nvidia. Je tak další americkou technologickou firmou, která podpořila snahu administrativy Donalda Trumpa o místní výrobu, napsala agentura Reuters.

Přečíst článek

Glavprodukt

Rusové zabavili Američanovi konzervárnu. Ta má nyní zásobit armádu

Americkým občanem vlastněná ruská společnost, kterou zabavily ruské úřady, má být použita k zásobování ruské armády, napsala dnes agentura Reuters. Případ podle ní by mohl potenciálně ohrozit oteplování vztahů mezi Moskvou a Washingtonem.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme