Colt CZ zvýšil prodej zbraní, zisk překonal miliardu

Holding Colt CZ Group SE (Colt CZ) vykázal za tři letošní čtvrtletí výnosy 10,2 miliardy korun. Meziročně vzrostly o 34,4 procenta, zejména díky navýšení prodeje zbraní a konsolidaci výnosů Coltu. Čistý zisk zbrojařské skupiny dosáhl za devět měsíců roku 1,3 miliardy korun, nárůst ve srovnání se stejným obdobím loni činil 47,1 procenta. Vyplývá to z konsolidovaných neauditovaných finančních výsledků holdingu, které Colt CZ zveřejnil.
Počet prodaných zbraní holding za tři letošní čtvrtletí zvýšil ve srovnání se stejným obdobím loni o 10,4 procenta na 511 424. Krátké palné zbraně byly zastoupeny z více než 57 procent, dlouhé palné zbraně z téměř 43 procent.
Spojené státy a Nizozemsko společně zaplatí renovaci 90 českých tanků T-72B pro ukrajinskou armádu. Oznámila to mluvčí Pentagonu Sabrina Singhová. Nizozemské ministerstvo obrany uvedlo, že na renovaci českých tanků vydá 45 milionů eur (asi 1,1 miliardy korun) a Ukrajině navíc poskytne těžkou vojenskou techniku. Americká část výdajů spadá do nově oznámené vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 400 milionů dolarů (9,8 miliardy korun).
Úspěch české diplomacie. USA a Nizozemsko zaplatí renovaci českých tanků pro Ukrajinu
Politika
Upravený ukazatel EBITDA očištěný o jednorázové položky za devět měsíců letošního roku skupině meziročně vzrostl o 45,1 procenta na 2,3 miliardy korun. EBITDA je hospodářský výsledek před započtením úroků, daní a odpisů. Skupina za letošní tři kvartály investovala 391,9 milionu korun, meziročně o 0,4 procenta méně.
Rekordní výsledky
Podle generálního ředitele a předsedy představenstva Jana Drahoty zaznamenal Colt CZ Group SE opět rekordní výsledky. "Meziroční srovnání pozitivně ovlivnila nejen konsolidace výnosů Coltu, ale také zlepšený produktový mix a nárůst počtu prodaných zbraní na klíčových trzích," uvedl Drahota. Stěžejní jsou pro holding trhy v Severní Americe, Asii a Evropě.
Německá společnost Rheinmetall dodá první tank Leopard 2A4 české armádě v prosinci, zbývající pak postupně předá do konce roku 2023. Dnes o tom informovala agentura Reuters a také portál European Defence Review (EDR). Německo se rozhodlo darovat Česku 15 starších tanků Leopard 2A4 za to, že Praha podporuje dodávkami vojenského materiálu a zbraní ukrajinskou armádu v jejím boji proti ruské invazi.
První německý tank Leopard dorazí do Česka v prosinci, další příští rok
Politika
Na celkových výnosech Coltu CZ se z 55,9 procenta podílely výnosy v USA. Asie se na celkových výnosech podílela 13 procenty. Výnosy dosažené na evropském trhu bez České republiky tvořily 11,1 procenta. Podíl ČR byl 8,6 procenta, Kanady 7,5 procenta, Afriky 0,7 procenta. Výnosy v ostatních státech světa činily 3,2 procenta.
Vedení Colt CZ očekává, že celkové výnosy v roce 2022 mohou dosáhnout 14 až 14,6 miliardy korun, což ve srovnání s konsolidovanými výnosy v roce 2021 představuje nárůst o 31 až 36 procent. Očekávaná výše ukazatele EBITDA by letos mohla dosáhnout tři až 3,3 miliardy korun, což by znamenalo meziroční nárůst o 38 až 52 procent.
Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii podle Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA) v říjnu pokračoval v růstu.
Oživení se nekoná. Aut se stále prodává míň
Zprávy z firem
Colt CZ je předním světovým výrobcem ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití. Své produkty prodává především pod značkami Colt, CZ (Česká zbrojovka), Colt Canada, CZ-USA, Dan Wesson, Spuhr a 4M Systems.
Skupina má své sídlo v České republice a výrobní kapacity v ČR, USA, Kanadě a Švédsku. Zaměstnává více než 2000 lidí v ČR, USA, Kanadě, Německu a Švédsku. Skupina je vlastněna holdingem Česká zbrojovka Partners SE ze 76,9 procenta, zbývajících 23,1 procenta tvoří veřejně obchodované akcie.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.