Creditas miliardáře Hubáčka vstoupila na britský energetický trh. Koupila čtyři elektrárny

Investiční skupina Creditas finančníka Pavla Hubáčka koupila stoprocentní podíl v britské části energetické skupiny InterGen. Tu dosud vlastnila spolu s čínskými partnery společnost Sev.en Global Investments. Creditas tím získala čtyři paroplynové elektrárny ve Velké Británii, uvedla skupina Creditas. Hodnotu transakce strany nezveřejnily.
„Touto akvizicí vstupuje naše energetická divize na zahraniční trh. Kromě obrovské investiční příležitosti, je to pro nás rovněž příležitost uplatnit naše know-how na větším než českém trhu a diverzifikovat investice i mimo státy EU," řekl výkonný ředitel Creditas Jiří Hrouda.
InterGen patří k lídrům trhu
Energetická společnost InterGen je jedním z největších nezávislých výrobců elektřiny na britských ostrovech. Jeho energetické kapacity mají výkon 2860 megawattů. Ten je rozložený mezi tři paroplynové elektrárny v různých lokalitách s plynovými turbínami s kombinovaným cyklem a jednu flexibilní elektrárnu s plynovou turbínou s otevřeným cyklem pro poskytování rychlých služeb výkonové rovnováhy. V roce 2021 dosáhla společnost InterGen zisk před zdaněním (EBITDA) 121 milionů liber (cca 3,27 miliardy korun).
Elektromobilita je v Česku na vzestupu. Loni vznikly stovky nových dobíjecích stanic pro elektrická auta. Spolu s tím významně vzrostly i spotřeba a počet dobíjení uživateli, u některých provozovatelů i více než dvojnásobně. Počet stanic bude přibývat i v příštím roce, trendem jsou především ultrarychlé dobíjecí stojany. Vyplývá to z informací velkých provozovatelů dobíjecích stanic. V České republice bylo ke konci loňského roku podle statistik úřadů kolem 1360 dobíjecích stanic.
Máte elektromobil? Dobít v Česku můžete už na téměř 1400 stanicích
Money
Poloviční podíl v nadnárodní skupině InterGen koupila v roce 2019 společnost Sev.en Energy. Na začátku loňského roku začala řídit všechny zahraniční investice, které dříve realizovala Sev.en Group miliardáře Pavla Tykače, nová společnost Sev.en Global Investments. Sev.en Energy po rozdělení řídí česká aktiva skupiny. Druhou polovinu britského InterGen měly čínské státní energetické skupiny China Huaneng a Guangdong Energy. InterGen provozuje elektrárny také v Austrálii, této části se však transakce netýká.
Skupina Creditas se zaměřuje na dlouhodobé investice, podniká zejména ve finančních službách, energetice a realitách. Před touto akvizicí dosahoval objem jejich aktiv hodnoty kolem 130 miliard korun. Zakladatelem a majoritním akcionářem je Pavel Hubáček.
V energetice Creditas působí od roku 2013. Její energetická divize UCED je čtvrtým největším distributorem energií v České republice. Kromě distribuce energií se zaměřuje na výrobu elektřiny, tepla a je rovněž poskytovatelem služeb výkonové rovnováhy. UCED chce do roku 2030 provozovat virtuální elektrárnu s výkonem 1000 MW, která bude agregovat obnovitelné zdroje a plynové elektrárny umožňující spalování vodíku.
Průmyslová skupina MTX Group hodlá investovat do modernizace a udržitelných projektů. V příštích šesti letech plánuje dát na tyto účely více než 7,5 miliardy korun. Nejvíc peněz půjde do areálu společnosti Al Invest v Břidličné na Bruntálsku, kde mají za více než čtyři miliardy korun vzniknout dvě haly využívající nejmodernější technologii výroby hliníkových polotovarů, uvedli zástupci skupiny miliardáře Petra Otavy.
Sázka na budoucnost. MTX Group Petra Otavy dá miliardy na udržitelnost
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.