Čtvrtbilionová akvizice. Pfizer koupí výrobce léku na migrénu Biohaven

Kam s obřími zisky z prodeje vakcín? Pfizer si za ně koupí výrobce léku na migrénu Biohaven Pharmaceutical. Cena? Asi 11,6 miliardy dolarů, tedy přibližně 274 miliard korun.
Americká farmaceutická firma Pfizer posilněná zisky z prodeje vakcín proti covidu vyráží opět na nákupy. Do centra její pozornosti se dostala společnost Biohaven Pharmaceutical, která mimo jiné vyrábí lék na migrénu. Pfizer, který již nyní má ve společnosti podíl asi 2,6 procenta, za ní nabízí 11,6 miliardy dolarů, tedy přes 274 miliard korun.
Pfizer za jednu akcii Biohavenu zaplatí 148,5 dolaru. Ve srovnání s poslední závěrečnou cenou akcií firmy to představuje prémii 78,6 procenta. Akcionáři Biohavenu také získají podíl v nové veřejně obchodované společnosti, která si ponechá ve vlastnictví léky Biohavenu určené k léčbě migrény a ve fázi vývoje. Za jednu svou akcii v Biohavenu obdrží půl akcie v nové firmě.
Téměř 90procentní ochranu před hospitalizací i úmrtím poskytuje lék proti covidu-19 od farmaceutické společnosti Pfizer. Ten je v poslední fázi schvalovacího procesu v USA pro běžné použití. Právě Pfizer tak je jedním z hlavních "vítězů" boje proti pandemii, protože vedle účinné vakcíny finišuje také s lékem. V čele Pfizeru stojí Albert Bourla, kterému nikdo nemůže odepřít to, že je zejména zdatný obchodník.
Lék Pfizeru proti covidu může ukončit pandemii. Kdo je šéf firmy Pfizer Albert Bourla
Leaders
Hlavním přípravkem firmy Bioaven je rimegepant, který se používá k léčbě migrény u dospělých. Je určen k akutní migréně a k preventivní léčbě epizodické migrény. Migrénou trpí po celém světě přibližně jedna miliarda lidí, z toho 75 procent tvoří ženy. Pfizer v listopadu koupil práva na prodej přípravku rimegepant mimo Spojené státy.
Díky své vakcíně proti covidu-19 má teď Pfizer obrovské množství hotovosti. Firma očekává, že transakci dokončí do začátku roku 2023.
Pfizer v prvním čtvrtletí zvýšil meziročně tržby o 77 procent na 25,66 miliardy dolarů, čistý zisk pak vzrostl o 61 procent na 7,86 miliardy dolarů. Tržby z prodeje vakcíny proti covidu v prvním čtvrtletí překročily 13 miliard dolarů a tržby z prodeje antivirového přípravku paxlovid určeného k léčbě covidu dosáhly 1,5 miliardy dolarů.
Pandemie koronaviru se kvůli variantě omikron v prvních týdnech roku znovu přelila světem. Jednotlivé vlády na to zareagovaly nejrůznějšími opatřeními a poptávka po očkování opět vzrostla. Na úspěchu akcií firem produkujících vakcíny se však růst poptávky neprojevil. A cenné papíry všech producentů očkovacích sér od začátku roku padají.
Vakcínové akcie pod tlakem. Od začátku roku Pfizer a spol. investorům prodělávají
Money
Společnost Merck může přinést zásadní zlom v pandemii. Velká Británie jako první země na světě schválila její lék proti COVID-19. Akcie ještě před otevřením trhů značně posílily. Naopak hodnota Moderny prodávající vakcínu se zřítila téměř o 15 procent a ztráty v průběhu dne ještě prohloubila.
Britové schválili první lék na covid. Akcie výrobce letí vzhůru
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.