Čtvrtbilionová akvizice. SAP souhlasí s prodejem Qualtrics International do soukromých rukou

Americká analytická společnost Qualtrics International přejde do soukromého vlastnictví. Její většinový akcionář, německá softwarová firma SAP, přijal nabídku na prodej firmy celkem za 12,5 miliardy dolarů (277,1 miliardy korun) od konsorcia vedeného soukromou investiční společností Silver Lake a kanadským penzijním fondem CPPIB, napsala agentura Reuters.
Nabídka oceňuje jednu akcii společnosti Qualtrics na 18,15 dolaru. Proti závěru z předminulého pátku to představuje prémii téměř šest procent. Společnost SAP za svůj podíl získá přibližně 7,7 miliardy dolarů. Krátce po zahájení obchodování si dnes akcie Qualtrics připisovaly více než šest procent a pohybovaly se nad 17,50 dolaru.
Společnost Silver Lake, jejíž portfolio se skládá převážně z technologických společností, v současné době drží v Qualtrics 4,1 procenta akcií.
Vše k akvizicím čtěte zde
Qualtrics je jedním z průkopníků v softwarové oblasti Management Experience (XM). Shromažďuje údaje o zákaznících, zaměstnancích, produktech a značkách. Při opětovné návštěvě je její systém dokáže rychleji znovu rozpoznat a cíleně jim nabízet zboží.
Většinovým akcionářem firmy je největší evropská softwarová společnost SAP, která v ní drží 71procentní podíl. Ve lednu SAP uvedl, že zvažuje její prodej. Firmu Qualtrics v roce 2019 koupil za osm miliard dolarů od jejího zakladatele Ryana Smithe.
Maloobchod se v posledních několika letech mění v důsledku ekonomických i technologických změn a řady krizí. Mění se kvůli tomu podmínky fungování na trhu i chování spotřebitelů, a to natolik zásadně, že je třeba tomu přizpůsobit i nabídku služeb, jinak hrozí, že podnikatelé o své zákazníky přijdou. Shodli se na tom řečníci i diskutující na konferenci Boost your business, kterou pořádal server newstream.cz. Generálním partnerem akce byla společnost Global Payments.
Doba se změnila. Zákazníka je potřeba si hýčkat, shodují se experti napříč trhem
Newstream TV
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.