Čtyři kilometry pod zemí. Obří vrt zkoumá významné ložisko ropy na Moravě
Geologové a vrtaři Moravských naftových dolů (MND) dokončují nejhlubší vrt za uplynulá tři desetiletí. Průzkum se koná u obce Krumvíř na Břeclavsku. Finální hloubka je 4,34 kilometru a kompletně vyvrtáno bude v druhé polovině června. Průzkumný vrt slouží k objevení významného ložiska ropy a plynu na jižní Moravě.
Zhruba šedesát metrů vysoká vrtná konstrukce funguje v nepřetržitém provozu, směny techniků se střídají po osmi hodinách. Větší souprava v Česku neexistuje. Monumentální technologie vyšla MND na 250 milionů korun. A finančně náročné je i samotné vrtání. Pro ukázku, jen vrtná hlavice stojí téměř milion korun.
Podívejte se, jak se pracuje na vrtné soupravě:
Po dokončení vrtu budou následovat analýzy, na základě kterých se rozhodne, zda se začne s těžbou. Geologové počítají s významným rizikem, že vrt zůstane „suchý“, ale energetici zároveň sází na možnost velkého výnosu v případě nálezu uhlovodíků. Pokud by se prognóza potvrdila, jednalo by se o jedno z největších nalezišť plynu v České republice.
„V loňském roce jsme v Česku, Rakousku a na Ukrajině uskutečnili 10 průzkumných a ověřovacích vrtů a v letošním roce jich v těchto třech zemích máme v plánu provést 12 a investovat 1,6 miliardy korun. Těžíme nejen na Moravě, ale dlouhodobě se zvyšuje objem těžby plynu na západní Ukrajině,” popsala situaci těžařů Jana Hamršmídová, ředitelka MND Energy a členka představenstva MND Group. V Rakousku funguje skupina MND miliardáře Karla Komárka nejkratší dobu. Od loňska se v rámci společného podniku ADX podílí na těžbě na ložisku Anshof.
Energetické a těžební společnosti MND podnikatele Karla Komárka klesly loni tržby na čtvrtinu, činily necelých 56 miliard korun. Také zisk se propadl z 3,2 miliardy na 806 milionů korun. Důvodem je pokles cen energií na velkoobchodním trhu. Zatímco tržby se vrátily zhruba na úroveň let 2018 až 2020, zisk byl i přes pokles výrazně vyšší než v řadě předchozích let, vyplývá z výroční zprávy, na kterou upozornil Ekonomický deník.
Komárkovy MND rekordní rok 2022 nezopakovaly. Tržby loni spadly na čtvrtinu, zisk byl ale nadprůměrný
Zprávy z firem
Vrtaři na scéně
Vrt Krumvíř 3 je nejvýznamnější projekt MND v letošním roce. Pracují na něm technici ze společnosti MND DS, která působí jako vrtný kontraktor po celé Evropě. A v posledních letech se kromě ropy a plynu zaměřuje i na geotermální hloubkové vrty. „V loňském roce experti MND DS pracovali například v Itálii, Francii, Španělsku či Německu. Letos budou osádky MND DS působit v Německu, Maďarsku, Chorvatsku a Španělsku. A samozřejmě také na vrtech MND na Moravě.
„Vzhledem k cenám ropy a plynu na světových trzích cítíme v Evropě velkou poptávku po našich službách. V tomto roce proto vytváříme v zahraničí novou osádku, abychom tento zájem pokryli. Jedná se o 30-35 odborníků, kteří pracují v náročném prostředí,“ popisuje ředitel MND Drilling and Services René Kachyňa.
Největší tržby dělá energetika
V loňském roce dosáhla skupina MND provozního zisku 806 milionů korun, tržby byly 55,7 miliardy. Největší podíl na tržbách měl velkoobchod s energiemi (43,9 miliardy), následovaný prodejem elektřiny a plynu koncovým zákazníkům (7,6 miliardy korun). Tržby z vytěžené ropy a plynu dosáhly přes tři miliardy. Za práci vrtného kontraktora pro externí zákazníky skupina utržila 550 milionů korun a tržby za skladování plynu činily 414 milionů.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil společnosti Moravské naftové doly (MND) podnikatele Karla Komárka zvýšit podíl ve firmě Moravia Gas Storage (MSG), která provozuje zásobník plynu Dambořice na Hodonínsku. MND získaly 97,37 procenta akcií, dosud měl v MSG poloviční podíl ruský plynárenský podnik Gazprom. MND tak budou zásobník výlučně kontrolovat.
Komárkova MND smí ovládnout vlastníka zásobníku plynu v Dambořicích, vytěsnila Gazprom
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.