Dako-CZ láme rekordy, má dvoumiliardové tržby. Po Indii se chce dostat i do USA

Výrobce brzdových systémů a komponent pro kolejová vozidla z východočeské Třemošnice loni vykázal rekordní, dvoumiliardový obrat. Navzdory covidové pandemii, výpadkům v dodavatelských řetězcích, válce na Ukrajině a extrémnímu nárůstu cen energií se podařilo firmě, která spadá pod skupinu Czechoslovak Group miliardáře Michala Strnada, zdvojnásobit tržby oproti poslednímu předcovidovému roku 2019.
Za uplynulé čtyři roky společnost Dako-CZ také přerostla hranice regionu i České republiky. Kolejová vozidla s jejími brzdovými systémy či komponenty jsou provozována nejen v Evropě, ale také například v Číně, Indii, Malajsii, Indonésii, Alžírsku a Saudské Arábii. Loni firma expandovala s výrobou také do Indie, kde založila dva společné podniky s tamními předními výrobci.
„Naše spolupráce se společností Medha Servo Drives, klíčovým hráčem na indickém trhu, se soustředí na dodávky ucelených a moderních brzdových systémů pro nově připravované vozy EMU, metra a lokomotiv pro Indickou železnici. Dále tam spolupracujeme s dvojkou na trhu výroby nákladních vozů, společností Jupiter Wagons. Indické aktivity letos zastřeší nově vznikající dceřiná společnost DAKO-CZ India,“ popisuje indickou expanzi Lukáš Andrýsek, předseda představenstva společnosti DAKO-CZ.
Na další růst má společnost, která tři čtvrtiny své produkce exportuje, zaděláno také v Africe a Jižní Americe. V Brazílii například pracuje na projektu Automated People Mover. Pro speciální vlak, který bude v provozu na letišti v São Paulu, vyvíjí zcela nový brzdový systém. Trh Severní Ameriky ale zatím společnosti uniká, nicméně je jedním z jejích cílů pro následující roky.
Společnost MICo dlužila půl miliardy korun kvůli ztrátovým projektům, nevydařeným investicím, zdražování materiálu a komplikacím při plnění zakázek za pandemie koronaviru.
Miliardář Strnad přebírá ztrátovou firmu MICo působící v jaderném byznysu
Leaders
Vítězná sázka na export a vlastní vývoj
Společnost při takových zakázkách, jako je ta brazilská, těží z toho, že má vlastní vývoj i moderní zkušební a konstrukční laboratoř.
„Vedle investic do rozšíření výroby a moderních technologií také, respektive především, masivně podporujeme výzkum a vývoj. Díky tomu naše společnost udává trendy v oboru, zejména v ekologickém a bezúdržbovém řešení našich brzdových systémů a komponentů,“ dodal Andrýsek.
Loni firma na veletrhu InnoTrans v Berlíně například představila revoluční elektromechanickou kotoučovou brzdovou jednotku, jejímž principem je, že k zastavení vlaků není potřebný stlačený vzduch ani olej.
Společnost DAKO-CZ je předním výrobcem pneumatických, elektromechanických a hydraulických brzdových systémů pro kolejová vozidla s 207letou tradicí. Zahraniční zakázky se na obratu firmy podílejí ze čtyř pětin. Firma dodává komponenty firmám jako Škoda Group, České Dráhy, Stadler Rail Group, Tatravagónka Poprad, Siemens Mobility a dalším.
V roce 2009 se DAKO-CZ stalo součástí skupiny československých průmyslových podniků, jejímž majitelem byl podnikatel Jaroslav Strnad. V roce 2021 se holding, který mezitím Strnad převedl na syna Michala, stal stoprocentním vlastníkem firmy.
Jaroslav Strnad sice už není některými tuzemskými médii řazen mezi české miliardáře, protože před čtyřmi lety předal zbrojní impérium CSG, které vybudoval, svému synovi Michalovi. Ten se tím vyšvihl mezi nejbohatší Čechy. Otec Jaroslav však neztrácí chuť dál přebírat perspektivní české firmy v potížích. Nyní dokončuje převzetí třebíčské společnosti MICo. Mezi miliardáře jistě dál patří.
Miliardář Strnad starší neztrácí apetit. Finišuje převzetí další české strojírenské firmy
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.