Další česká iniciativa. Záchranu Rádia Svobodná Evropa už podpořilo dvanáct zemí

Českou iniciativu za zachování činnosti Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) už podpořilo 12 zemí. Na síti X to uvedl ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). Nově se k iniciativě podle něj přidaly Finsko a Dánsko. Rádio mělo uzavřenou dohodu o financování se Spojenými státy americkými a americký Kongres už stanici přislíbil peníze na provoz do konce fiskálního roku. Agentura Spojených států pro globální média (USAGM) ale 15. března oznámila, že dohodu ruší, a odmítá uvolnit slíbené peníze.
Dvořák po oznámení USA o zrušení financování RFE/RL oslovil s iniciativou na podporu stanice, která sídlí v Praze, další evropské ministry a mluvil o tom také na jednání rady EU pro obecné záležitosti. „Dále probíhá řada jednání na různých místech a úrovních. Vypadá to nadějně,“ uvedl.
Rádio kvůli ukončení financování zažalovalo USAGM. V pondělí se u amerického soudu ve federálním okrsku District of Columbia konalo slyšení ve věci žádosti RFE/RL o uvolnění 7,5 milionu dolarů (asi 173 milionů korun). Pro činnost stanice je v březnu vyčlenil americký Kongres, nicméně USAGM finance odmítala uvolnit. Krátce před začátkem jednání USAGM oznámila, že podnikne okamžité kroky k uvolnění dané částky, která odpovídá provozním nákladům rádia na dobu dvou týdnů. RFE/RL u soudu také žádá o uvolnění dalších asi 77 milionů dolarů, které Kongres vyčlenil pro činnost stanice do konce fiskálního roku.
K ukončení činnosti RFE/RL a také rozhlasové stanice Hlas Ameriky vyzval miliardář a prezidentský poradce Elon Musk, hlavní postava snah prezidenta USA Donalda Trumpa o omezení státního aparátu a federálních výdajů. Podle listu Financial Times Musk označil RFE/RL za „radikálně levicové šílené lidi, kteří mluví sami pro sebe a zároveň vyhazují miliardu dolarů ročně z peněz amerických daňových poplatníků“.
Stanice Svobodná Evropa (Radio Free Europe) zahájila pravidelný provoz v roce 1951 a stanice Rádio Svoboda (Radio Liberty) funguje od roku 1953. Vznikly z podnětu USA za účasti exilových politiků a novinářů z Československa či Polska a zahajovaly vysílání z původního sídla v Mnichově v češtině. Postupně se pak přidávalo vysílání v dalších jazycích. Stanice si od svého vzniku kladou za cíl prosazování demokratických hodnot a lidských práv prostřednictvím informování v zemích, kde svobodná média nefungují, nebo jsou dokonce zakázána. Nyní RFE/RL uvádí, že je každý týden sleduje téměř 50 milionů lidí ve 23 zemích včetně Ruska, Ukrajiny, Íránu, Afghánistánu či Pákistánu.
Kampaň před letošními parlamentními volbami je evidentně v plném proudu a dostala se i do zahraničního tisku. Premiér Petr Fiala hovořil s deníkem Financial Times o bezpečnosti v Evropě a vojenské pomoci Ukrajině, ale neodpustil si kopanec do politického oponenta.
Premiér Fiala řekl Financial Times, že Babiš pomáhá Putinovi
Politika
Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který vyjádřil přesvědčení, že Moskvě se daří prostřednictvím informací ovlivňovat některé lidi v týmu amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se vrátil do Bílého domu letos v lednu.
Zelenskyj: Moskvě se daří ovlivňovat některé členy Bílého domu
Politika
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.