Další miliardy pro stát? Vysoké ceny dřeva znásobily zisk státních Lesů ČR

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) za první tři čtvrtletí roku meziročně znásobil hrubý zisk na 7,39 miliardy korun z loňských 2,9 miliardy korun. Hlavním důvodem růstu zisku bylo zvýšení cen dřeva. Tržby Lesů ČR vzrostly o 34 procent na 14,5 miliardy korun z 10,8 miliardy korun před rokem, uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v Česku. Před dvěma týdny podnik poslal do státního rozpočtu mimořádný odvod 3,81 miliardy korun.
„Vyšší hospodářský výsledek souvisí s větším zpeněžením dříví. Tržby vzrostly především kvůli vyšším tržním cenám všech sortimentů surového dříví v reakci na letošní geopolitickou situaci promítající se do inflačních tlaků," uvedla mluvčí. Vyšší výnosy má podnik i díky většímu prodeji dřeva malým a středním zpracovatelům v regionech. „Do hospodářského výsledku se promítá také dílčí úspora nákladů v obnově lesa související s vyšším podílem přirozené obnovy," dodala.
Proč se mezinárodní developerská společnost Skanska přihlásila k udržitelnosti? Jaké materiály pro výstavbu svých projektů nejenom v Česku využívá? A je téma zeleného stavění důležité i pro tuzemské zákazníky? Nejenom o tom hovořil generální ředitel Skanska Reality Petr Michálek v dalším díle podcastu Realitního Clubu.
Ředitel Skanska Reality: Dřevo a „recyklovaný“ jsou materiály budoucnosti, stejně jako udržitelná výstavba
Reality
Tržby podniku se do září výrazně zvedly přesto, že těžba dřeva meziročně klesla o pětinu na 7,4 milionu metrů krychlových. Nižší těžby jsou dané doznívající kůrovcovou kalamitou a postupným návratem podniku k běžnému hospodaření podle lesních hospodářských plánů. Za celý rok 2021 těžba dřeva ve státních lesích klesla o pětinu na 11,4 milionu metrů krychlových, letos by za celý rok měla klesnout na 9,5 milionu metrů krychlových dřeva.
Zisky podnik hodlá využít především k obnově lesů po kůrovcové kalamitě a tvorbě rezerv na pěstební práce, k obnově lesních cest a opravám majetku. Podnik odhaduje, že obnova lesů a opravy cest po kalamitě si v nejbližších letech vyžádají desítky miliard korun.
Peníze státu poslal i Budvar
O odvodu peněz z Lesů ČR do státního rozpočtu rozhodla v listopadu vláda. Peníze státu podle rozhodnutí vlády odvede i státní podnik Budvar, a to 550 milionů korun. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) dříve uvedl, že odvod peněz z Lesů ČR a pivovaru Budvar je nutný kvůli zajištění pomoci státu lidem, které výrazně zasáhly dopady války na Ukrajině – například růst cen energií. Lesy ČR naposledy odvedly státu 2,5 miliardy korun v roce 2018,
Průměrná cena palivového dříví v druhém čtvrtletí meziročně stoupla na 1001 korun za metr krychlový, což je nárůst o 111 procent. Cena se zvyšuje od začátku roku. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Soukromé firmy i Lesy ČR pozorují výrazný nárůst poptávky po dřevu, lidé se zásobují nejen na zimu, ale i na další roky.
Palivové dříví dvojnásobně zdražilo, lesníci i tak zažívají výrazně vyšší poptávku
Zprávy z firem
V loňském roce Lesy ČR zvýšily čistý zisk na 2,74 miliardy korun ze 44 milionů korun v roce 2020. Také loni bylo hlavním důvodem růstu zisku zvýšení cen dřeva. Podnik také od státu získal dotace na obnovu kůrovcem zničených lesů. Výší loňského zisku se Lesy ČR téměř vrátily na úroveň posledního roku před kůrovcovou kalamitou. Tehdy v roce 2017 vytvořily čistý zisk 3,08 miliardy korun.
V letech 2018 až 2020 ziskovost LČR zásadně ovlivnila kůrovcová kalamita spojená s pádem cen dřeva. V roce 2019 podnik utrpěl ztrátu 790 milionů korun a v roce 2020 se v mírném zisku 44 milionů korun udržel jen díky přijetí státní kompenzace za snížení cen dřeva z důvodu kalamity ve výši 2,3 miliardy korun.
Lesy ČR jsou od loňského 22. prosince bez generálního ředitele. Podnik zatím vede Jiří Groda z Lesní správy Vítkov na Opavsku. Od července běží druhé výběrové řízení, do něhož se přihlásilo 21 zájemců. Z nich do druhého kola postoupilo šest uchazečů. Jméno nového ředitele by ministerstvo zemědělství mělo oznámit v listopadu.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.