Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Další oběť pádu burzy FTX. Zkrachovala kryptopůjčovna Genesis Global, dluží miliardy

kryptoměny
Pixabay
 ČTK

Společnost Genesis Global Holdco, která půjčuje kryptoměny, ve čtvrtek vyhlásila ve Spojených státech bankrot. Jde zatím o poslední firmu, která zkrachovala v důsledku pádu velké kryptoměnové burzy FTX a loňské krize na trhu s digitálními aktivy. Firma dluží miliardy dolarů, uvedla agentura Bloomberg.

Společnost a její dceřiné společnosti Genesis Global Capital a Genesis Asia Pacific podaly u amerického soudu žádost o ochranu před věřiteli. Genesis Global Capital uvedla, že má aktiva i závazky v rozmezí jedna až deset miliard dolarů (až zhruba 221 miliard korun). Počet svých věřitelů odhaduje na 100 tisíc. Úhrn pěti desítek nejvyšších nezajištěných pohledávek činí asi 3,4 miliardy dolarů.

Potíže měla již od listopadu

Genesis Global Capital, jeden z největších poskytovatelů kryptopůjček, loni v polovině listopadu po krachu FTX zastavila výběry. Její mateřská společnost Digital Currency Group (DCG) vedla kvůli nedostatku hotovosti důvěrná jednání s různými skupinami věřitelů. Varovala, že pokud se jí nepodaří získat finanční prostředky, nevylučuje bankrot. DCG se ocitla pod finančním tlakem po pádu hedgeového fondu Three Arrows Capital loni v červnu.

Crypto.com Arena je multifunkční aréna v americkém městě Los Angeles.

Burza Crypto.com a další propouštějí. Panují obavy o jejich solventnosti

Kryptoburza Crypto.com oznámila, že sníží svou pracovní sílu zhruba o 20 procent. Odvětví kryptoměn se od loňského krachu společnosti FTX potýká s problémy. Panují obavy ohledně rezerv a solventnosti firem z tohoto sektoru, připomněl zpravodajský server CNBC.

Přečíst článek

Firma Genesis Global Trading a další divize DCG, které se zabývají obchodováním s kryptoaktivy a jejich úschovou, nejsou součástí návrhu na konkurz.

Dlužníkem firmy byla i Alameda Research spojená s FTX

Společnost Genesis Global Holdco zprostředkovávala digitální aktiva pro finanční instituce, jako jsou hedgeové fondy a správci aktiv. Na konci loňského třetího čtvrtletí měla podle svých internetových stránek téměř tři miliardy dolarů aktivních úvěrů, což je o 11,1 miliardy dolarů méně než o rok dříve. V loňském roce společnost Genesis poskytla úvěry v kryptoměnách v hodnotě 130,6 miliardy dolarů a zobchodovala aktiva v hodnotě 116,5 miliardy dolarů.

Bitcoin, ilustrační foto

PŘEHLEDNĚ: Masakr na kryptotrzích pokračuje. Hrozí krachy velkých hráčů

Pro trh kryptoměn může pád burzy FTX představovat stejný okamžik jako pro svět tradičních investic krach Lehman Brothers. Může dojít ke zhroucení celého systému připomínajícího pověstný domeček z karet. Kdo přežije a u koho je krach již téměř nevyhnutelný?

Přečíst článek

Dvěma největšími dlužníky Genesis byly hedgeový fond Three Arrows Capital a Alameda Research, obchodní společnost úzce spojená s FTX, uvedl zdroj agentury Reuters. Obě zmíněné firmy jsou v konkurzním řízení.

Krach úvěrové divize dopadá mimo jiní na situaci kryptoměnové burzy Gemini Trust, která také už dříve pozastavila výběry. Gemini ve spolupráci s Genesis nabízela produkt kryptopůjček s názvem Earn a tvrdí, že jí Genesis v souvislosti s tímto produktem dluží 900 milionů dolarů (bezmála 20 miliard korun). Vedení Gemini hrozí žalobou.

Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) minulý týden uvedla, že obvinila firmy Genesis a Gemini z nezákonného prodeje cenných papírů stovkám tisíc investorů prostřednictvím jejich programu kryptopůjček.

Bitcoin si oproti listopadovému pádu burzy FTX polepšil o dvě třetiny

Znovuzrození bitcoinu? Oproti listopadovému pádu burzy FTX si polepšil o dvě třetiny

Největší kryptoměna bitcoin dnes vystoupala nad úroveň 21 tisíc dolarů (přes 465 tisíc korun). Kryptoměna posiluje díky optimismu, že inflace ve Spojených státech dosáhla vrcholu a bitcoin svého dna, napsala agentura Bloomberg.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Porota amerického soudu ve čtvrtek uznala vinu zakladatele zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX Sama Bankmana-Frieda

Klienty obral o miliardy. Porota uznala vinným zakladatele burzy FTX, hrozí mu desítky let vězení

Přečíst článek
Sam Bankman-Fried, někdejší miliardář a zakladatel kryptoměnové FTX, která zkrachovala

Zkrachovalá kryptoburza FTX žaluje Bankmana-Frieda a chce zpět stovky milionů dolarů

Přečíst článek
Doporučujeme