Další peníze na zbrojení. Strnad si jde na trh pro pět miliard

Průmyslově-technologický holding Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada chystá vydání dluhopisů za tři miliardy korun, s možností navýšení až na pět miliard korun. Emisi plánuje na červen. Jedná se o pátou emisi dluhopisů holdingu CSG. Firma uvedla, že vydáním dluhopisů chce podpořit svůj další růst. V poslední době investuje do nových akvizic i do rozšíření výroby ve svých členských společnostech.
Koordinátorem nabídky dluhopisů jsou Česká spořitelna a J&T BANKA. Vedoucími spolumanažery emise jsou též Komerční banka a UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia. Skupina také uvedla, že v rámci aktivního řízení splatnosti svých závazků nabídne i možnost nabýt nové dluhopisy výměnou za dříve vydané dluhopisy splatné v listopadu 2024.
Další růst i akvizice
CSG má za sebou nejúspěšnější rok v historii. Konsolidované tržby holdingu v roce 2022 dosáhly bezmála 25 miliard korun, EBITDA 5,6 miliardy korun. Skupina loni prudce rostla ve všech pilířích svého podnikání, tedy v automotive, aerospace, obranném průmyslu a železničním průmyslu. Kromě milníkové investice do získání 70procentního podílu ve Fiocchi, která vyrábí malorážovou munici v domovské Itálii, Velké Británii i USA, investovala skupina do rozšíření výroby, výstavby nových hal a instalace výrobních technologií v celkové hodnotě šest miliard korun.
CSG vlastní mimo jiné i výrobce radarů Retia či automobilku Tatra Trucks. Tatra chystá letos představení prototypu vozidla s elektropohonem a vodíkovými články. Zelená mobilita je trend, který v CSG silně vnímají. Letos proto skupina miliardáře Michala Strnada, která zaměstnává přes 10 tisíc lidí, koupila 20procentní podíl ve francouzské akciové společnosti Gaussin, která vyrábí samořiditelné dopravní systémy s elektrickým pohonem čerpající energii z vodíkových článků či lithium-iontových baterií.
Průmyslový holding Czechoslovak Group (CSG) se stal největším akcionářem francouzské firmy Gaussin, která vyrábí bezemisní a samořiditelná vozidla pro dopravu zboží v logistických areálech, přístavech či na letištích. Holding vlastněný podnikatelem Michalem Strnadem informoval, že získal více než pětinový podíl s právem na zastoupení v představenstvu Gaussinu. Cenu transakce ale neuvedl.
Strnadova CSG sází na bezemisní dopravu. Koupila pětinu francouzského Gaussinu
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.