Další rána pro ceny potravin. Evropští výrobci čpavku omezují výrobu, poškodí to úrodu
Tíživá situace ve výrobě hnojiv se v Evropě zhoršuje, již třetí evropská firma oznámila, že omezí výrobu čpavku zásadního pro výrobu hnojiv. Je jí norská společnost Yara International, důvodem jsou rekordní ceny plynu. Informovala o tom agentura Bloomberg, podle níž produkce dusíkatých hnojiv v Evropě klesla po ruské invazi na Ukrajinu více než o čtvrtinu. Klesající zásoby hnojiv se podle expertů mohou odrazit na úrodě a posléze na ceně potravin.
Společnost Yara uvedla, že snižuje produkci čpavku přibližně na 35 procent. To odpovídá 3,1 milionu tun čpavku a čtyřem milionům tun hotových výrobků v celém výrobním systému firmy v Evropě. Plyn je hlavní vstupní surovinou pro výrobu většiny dusíkatých hnojiv, tedy i čpavku.
Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zrychlil na 8,9 procenta z červnové hodnoty 8,6 procenta. Inflace tak vystoupila na další rekord. V konečné zprávě to uvedl evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil rychlé údaje z konce července. Zdražování v Evropě nebere konce. Ceny rostou hlavě u potravin
Money
"Kde to bude možné, tam Yara využije svůj globální systém zásobování a výroby k optimalizaci provozu a k uspokojení poptávky zákazníků, včetně pokračování výroby dusičnanů s využitím dováženého čpavku," uvedla společnost.
Výroba čpavku v Evropě klesne o dvě pětiny
Konzultační a analytická firma CPU Group, která se zabývá globálními trhy v oblasti těžby, kovů a hnojiv, nedávno odhadla, že se v Evropě mimo Ukrajinu utlumí 41 procent kapacity výroby čpavku. V současné době je podle CRU mnohem levnější čpavek do Evropy dovážet, než ho v Evropě vyrábět.
Ve středu oznámila americká společnost CF Industries, že zastavuje výrobu čpavku ve svém závodě v Británii. Výrobu čpavku rovněž omezila největší polská chemická skupina Grupa Azoty. Podnik Anwil, což je divize polské ropné společnosti PKN Orlen, zastavil výrobu.
Senegalský ministr hospodářství Amadou Hott vyzval světový potravinářský průmysl, aby nebojkotoval obchod s ruskými a ukrajinskými potravinářskými produkty, protože v některých zemích zuří potravinová krize. Ta může mít na svědomí víc obětí, než měl covid.Potravinová krize způsobená ruskou invazí zabije více lidí než covid, varuje Afrika
Politika
Velkoobchodní ceny hnojiv se po ruské invazi na Ukrajinu, která rozkolísala komoditní trhy, vyšplhaly na mnohaletá maxima. V poslední době ceny klesaly, ale tento trend se obrátil, protože prudce rostoucí ceny plynu vedly v Evropě k rozsáhlým škrtům v produkci.
Evropští výrobci hnojiv byli vysokými cenami plynu zasaženi nejvíce. V celosvětovém měřítku se odvětví potýká se sankcemi Spojených států a Evropské unie na prodej potaše z Běloruska, omezením obchodu s Ruskem a faktem, že Čína omezuje dodávky.
Některá hnojiva v Česku zdražila proti loňskému roku i více než čtyřnásobně. Podle ceníku, který má k dispozici Zemědělský svaz ČR, výrazně stoupla cena všech hnojiv. Na trhu jich je také nedostatek. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal upozornil na to, že kvůli zdražení museli letos zemědělci upravit dávkování, což se může projevit na výnosech plodin.Hnojiva turbulentně zdražila. Zemědělci jimi šetří, projeví se to na úrodě
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.