Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Další selhání evropských automobilek. Odebíraly součástky od zakázané firmy z Číny

Evropské automobilky používaly součástky od zakázané čínské firmy
ČTK
 ČTK

Německé automobilky BMW a Volkswagen a také britská Jaguar Land Rover (JLR) používaly součástky vyrobené dodavatelem, který je na seznamu firem zakázaných kvůli vazbám na nucenou práci v Číně. Uvádí to zpráva amerického Kongresu, na kterou upozornil server zpravodajské televize BBC.

Podle zprávy pracovníků úřadu předsedy finančního výboru Senátu Rona Wydena se do Spojených států dovezlo nejméně 8000 vozů BMW Mini Cooper se součástkami od zakázané čínské firmy Sichuan Jingweida Technology Group (JWD). Automobilka JLR pak dovážela náhradní díly s komponenty od JWD poté, co byla čínská firma zařazena na seznam zakázaných podniků.

Wyden rovněž vyzval americkou agenturu pro cla a ochranu hranic, aby posílila prosazování právních předpisů a zasáhla proti společnostem, které „podporují hanebné využívání nucené práce v Číně“.

Volkswagen a BMW varují před cly na dovoz elektromobilů z Číny do EU

Zavedením cel na dovoz elektromobilů z Číny se EU střelí do vlastní nohy, uvedl šéf BMW

Vedoucí představitelé německých automobilek Volkswagen a BMW varovali před zavedením nových cel na dovoz elektromobilů od čínských výrobců do Evropské unie.

Přečíst článek

JLR stanici BBC sdělila, že bere otázky lidských práv a nucené práce vážně a že má aktivní program ochrany lidských práv a opatření proti otroctví. Nyní podle svých slov identifikuje a likviduje zásoby se součástkou od zakázané firmy JWD po celém světě. BMW a Volkswagen na žádost o komentář bezprostředně nereagovaly.

V únoru Volkswagen uvedl, že americké úřady zadržely tisíce jeho vozidel, včetně vozů Porsche a Bentley, protože v nich byla součástka, která porušovala zákony proti nucené práci. Volkswagen podle sdělení o problému dobrovolně informoval celní úřady.

Známý slovenský podnikatel Jozef Majský zemřel ve věku 78 let

Zemřel slovenský podnikatel Majský, někdejší šéf automobilky Liaz

Známý slovenský podnikatel Jozef Majský zemřel ve věku 78 let, oznámila slovenská média s odvoláním na jeho syna. Připomněla, že svého času byl ve své vlasti odsouzen za tunelování nebankovních společností. Majského společnosti Sipox na počátku tisíciletí patřila česká automobilka Liaz v Mnichově Hradišti a sám Majský si v českém vězení odpykával trest uložený na Slovensku, než byl podmínečně propuštěn.

Přečíst článek

Americký úřad schválil zákon o prevenci nucené práce Ujgurů (UFLPA) v roce 2021. Cílem je zabránit dovozu zboží z čínského regionu Sin-ťiang, o kterém se předpokládá, že bylo vyrobeno lidmi z ujgurské menšiny za podmínek nucené práce. Společnost JWD byla na seznam subjektů UFLPA zařazena v prosinci 2023. Zařazení na seznam znamená, že se předpokládá, že její výrobky byly vyrobeny za využití nucené práce.

Čína je obviňována, že v Sin-ťiangu v posledních letech zadržuje více než jeden milionů Ujgurů proti jejich vůli. Čínské úřady veškerá obvinění z porušování lidských práv v Sin-ťiangu odmítají.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme