Daň za odchod z Ruska. Ropná TotalEnergies odepíše miliardy dolarů
Francouzská ropná společnost TotalEnergies stahuje své dva členy z představenstva ruské společnosti Novatek. Společnost odepíše v Novateku hodnotu svého podílu, která činí 3,7 miliard dolarů (85,1 miliardy korun), uvedla francouzský podnik. TotalEnergies byl jedním z posledních západních akcionářů v Rusku, většina firem odešla po invazi ruských vojsk na Ukrajinu, upozornila agentura Reuters.
TotalEnergies tak v letošním roce v souvislosti s majetkem v Rusku zaúčtuje celkové odpisy 14,4 miliardy dolarů. To je méně než konkurenční britská společnost BP, která na konci března odepsala v Rusku majetek za 25,5 miliardy dolarů.
Odešli i BP a Shell
Francouzský podnik si na rozdíl od BP nebo Shellu i po invazi na Ukrajinu ponechal v Rusku některé investice. Patří mezi ně i podíl 19,4 procenta v producentovi plynu Novatek a menšinové podíly v projektech zkapalněného zemního plynu (LNG) Jamal LNG a Arctic LNG.
Společnost TotalEnergies uvedla, že vzhledem k evropským sankcím platným od začátku invaze se zástupci TotalEnergies v představenstvu Novateku na jednáních zdržovali hlasování, zejména u záležitostí o finančních otázkách. Nyní se firma rozhodla s okamžitou platností své zástupce z představenstva odvolat. Současně přestane v účetnictví uvádět svůj podíl v Novateku.
Šéf druhého největšího ruského producenta ropy Lukoil Ravil Maganov zemřel po pádu z okna nemocnice, kde byl na vyšetření. Podle ruské agentury TASS spáchal sebevraždu. Lukoil byla jedna z prvních ruských firem, která se vyslovila proti invazi na Ukrajině, uvedla agentura Bloomberg. Podle ruských médií je to letos již sedmé podezřelé úmrtí některého z nejvyšších ruských manažerů.
Šéf Lukoilu zemřel po pádu z okna. Údajně spáchal sebevraždu
Zprávy z firem
Americké ropné společnosti ExxonMobil a Chevron vykázaly díky růstu cen energií ve druhém čtvrtletí rekordní čisté zisky. Chevron zisk meziročně více než ztrojnásobil na 11,6 miliardy dolarů (téměř 279 miliard korun), zisk Exxonu pak činí 17,9 miliardy (dolarů 430 miliard korun) a meziročně se téměř zečtyřnásobil.
Ropné společnosti si mnou ruce. Energetická krize jim přihrála rekordní zisky
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.