Danone plánuje prodat své ruské aktivity byznysmenovi napojenému na Čečensko

Francouzská potravinářská společnost Danone plánuje prodat své ruské aktivity podnikateli napojenému na Čečensko. S odkazem na své zdroje a zhlédnuté dokumenty to napsal britský deník Financial Times (FT).
Nad podnikáním francouzské firmy převzala před sedmi měsíci kontrolu Moskva, a to na příkaz ruského prezidenta Vladimira Putina.
Podle dopisu, do nějž nahlédli redaktoři FT, souhlasila firma Vamin Tatarstan, kterou vlastní podnikatel Mintimer Mingazov, že za ruské podnikání Danone zaplatí 17,7 miliardy rublů (4,5 miliardy korun). Podle těchto informací Danone obdrží deset miliard rublů za svůj vlastní kapitál, zatímco 7,7 miliardy rublů půjde na obsluhu dluhu ruské součásti.

Putin velmi úspěšně oškubává západní firmy, které opouštějí Rusko
MoneyOdchod západních firem z ruského trhu měl podkopat ruskou ekonomiku. Místo toho přihrál Kremlu a lidem kolem Putina miliardové majetky.
Loni v červenci byl novým šéfem ruské dceřiné společnosti Danone jmenován Jakub Zakrijev, synovec čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, který je Putinovým blízkým spojencem. Stalo se tak poté, co Kreml převzal kontrolu nad podnikem v rámci odvety za sankce uvalené na ruské společnosti v zahraničí po invazi ruských vojsk na Ukrajinu.
Firma pak snížila celkové odpisy svých ruských aktivit přibližně na 700 milionů eur (17,8 miliardy korun). Předtím varovala, že dohoda o prodeji ruské součásti by mohla vést k odpisu až jedné miliardy eur. Mingazov byl dosazen do představenstva společnosti, když kontrolu nad ní převzal Zakrijev.
Danone se chystá ve čtvrtek zveřejnit hospodářské výsledky. K informacím listu FT se ale nechtěla vyjádřit.

Putin umožnil znárodnění majetku firem Danone i Carlsberg v Rusku
PolitikaRuský stát převzal kontrolu nad ruskou pobočkou francouzské potravinářské firmy Danone a nad pivovarem Baltika, který patří dánské společnosti Carlsberg. Příslušný dekret v neděli podepsal ruský prezident Vladimir Putin. Obě firmy měly v úmyslu opustit ruský trh v reakci na napadení Ukrajiny Ruskem, uvedla agentura AFP.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.