DeepSeek čelí rozsáhlému kybernetickému útoku

Čínský start-up DeepSeek zaměřený na umělou inteligenci (AI), který upoutal pozornost díky svému pokročilému a energeticky i cenově dostupnému chatovacímu robotu, stále čelí rozsáhlému kybernetickému útoku. Společnost upozorňuje, že kvůli tomu mohou být potíže s registrací nových uživatelů. Ti stávající se ke službě mohou přihlašovat bez problémů. Média o útoku informovala už v pondělí.
Magazín Forbes na svém webu napsal, že útok je veden metodou takzvaného distribuovaného odmítnutí služby (DDoS). Při ní útočníci záplavou požadavků zahltí cílové servery, které se pak pod náporem zhroutí. Terčem DDos jsou rozhraní API pro programování aplikací a webová chatovací platforma.
Incident vyvolává širší otázky o bezpečnosti platforem řízených umělou inteligencí a o možných rizicích pro zákazníky.
DeepSeek podle agentury AFP rozbil nejen v technologickém sektoru dosavadní představy o nákladech na AI a také začal otřásat energetickým odvětvím. Revoluci v AI totiž dosud provázel předpoklad, že výpočetní a energetické potřeby porostou exponenciálně. To vyvolalo masivní investice do datových center a do jejich napájení. DeepSeek by ale mohl představovat méně energeticky náročný způsob rozvoje AI. Investoři na to okamžitě zareagovali a v pondělí začali prodávat akcie amerických energetických firem i některých dalších, které jsou spojeny s vývojem AI.
Chatovací systém společnosti DeepSeek se o víkendu stal nejvíce stahovanou bezplatnou aplikací v obchodě AppStore ve Spojených státech. V pondělí předstihl konkurenční ChatGPT americké společnosti OpenAI. Nástup čínské aplikace otřásl americkými technologickými firmami, které zaznamenaly silné ztráty na burze. DeepSeek údajně vznikl za dva měsíce a jeho vývoj stál šest milionů dolarů (přibližně 143 milionů korun). Jeho provoz by podle médií mohl být o 90 až 95 procent levnější než u ChatGPT.
Trvalo jediný den, aby se sny o zázračném čínském chatbotu DeepSeek dostaly do reality. A stačilo, že si jej lidé vyzkoušeli. Čínský chatbot totiž zatím rozhodně není kýženým zázrakem, a až se jím stane, možná bude mít stejné problémy, kterým dnes čelí ChatGPT a jeho další konkurenti. A střízliví i investoři. Akcie Nvidia i kryptoměny znovu rostou.
Stanislav Šulc: Čínský chatbot DeepSeek vyděsil investory. Zatím zbytečně
Názory
Spuštění čínské aplikace DeepSeek, která otřásla americkým technologickým sektorem, by mělo být budíčkem pro firmy v USA, které se zabývají umělou inteligencí. Podle agentur Reuters a AFP to řekl americký prezident Donald Trump. Později také řekl, že o čínskou platformu TikTok projevila zájem skupina Microsoft. Za působivou označil čínskou aplikaci spoluzakladatel a šéf společnosti OpenAI Sam Altman.
Trump: Spuštění aplikace DeepSeek by mělo být budíčkem pro americké firmy
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.