Designblok ukáže „intergalaktickou" krásu českého designu i skákací hrad Říp
Designblok letos slaví 25. narozeniny. Největší tuzemská přehlídka designové tvorby se tentokrát uskuteční ve Veletržním paláci v Praze, Uměleckoprůmyslovém museu a v areálu Pražského hradu. Od 4. do 8. října se představí tvorba celkem 227 vystavujících autorů a značek. Pojícím tématem celého festivalu je v tomto ročníku „cesta“, a to ve smyslu pouti za poznáním toho nejlepšího, co evropský design nabízí.
Výstavní prostory Veletržního paláce Národní galerie Praha představí novinky českého i mezinárodního designu v tradičních formátech Superstudia prezentujícího firmy a značky a Openstudia určeného pro designéry, studenty a nezávislé tvůrce. Novinky i stálé kolekce nabídnou zavedené značky jako Brokis, Festka, Fleysen, Lockers, Polstrin, Ravak či Robot. Renomované sklářské značky Moser Rückl ukáží tvorbu vznikající pod taktovkou svých nových art directorů – Jana Plecháče u Mosera a Kateřiny Handlové v čele firmy Rückl.
Co mimo jiné nabídne letošní Designblok? Podivejte se:
Ve velké dvoraně Veletržního paláce bude Respekt Stage, kde se bude odehrávat doprovodný program. Malá dvorana nabídne tematicky laděnou Designerii, která je každoročně centrálním prostorem festivalu s kavárnou a odpočinkovou zónou. Její interiérové zpracování letos navrhla scénografka Národního divadla Lucia Škandíková. Tvoří ji mimo jiné ústřední objekt Srdce a skákací hrad Říp od Maxima Velčovského.
Hlavně udržitelně
V prvním patře Uměleckoprůmyslového musea v Praze naváže na úspěch loňských ročníků výstava rodinných firem a tradičních výrobců Rodinné stříbro. Kromě nábytku a interiérového vybavení se zde objeví také kosmetika, textilie nebo karbonová zavazadla.
Čeští skláři míří do Itálie na sedmý ročník mezinárodního festivalu sklářského umění Venice Glass Week, který dnes startuje v Benátkách. Jeho součástí je i ryze česká výstava nazvaná CZECH GLASS | FRAGILE, jež vznikla pod vedením kurátorky Márie Gálové, a která bude v italském městě k vidění až do 27. října. V Benátkách startuje mezinárodní festival sklářského umění. Prohlédněte si výstavu českých umělců
Enjoy
Samostatnou výstavu věnuje Designblok hvězdě současného nizozemského designu Ineke Hans, která v environmentálně uvědomělé expozici představí značku Circuform a projekt REX – vůbec první nizozemskou zálohovanou židli.
Cosmos na Pražském hradě
Dvěma mimořádnými projekty zaujmou letos prostory Pražského hradu. V Královské zahradě zaparkuje Designblok Cosmos – největší putovní výstava za pětadvacetiletou historii festivalu a zároveň výkladní skříň toho nejlepšího ze současného českého designu. S podtitulem Intergalaktická krása českého designu se návštěvníkům v prostorách před Míčovnou Pražského hradu otevře mikrokosmos deseti špičkových českých designérů a jejich autorských děl pojatých jako osobní manifest.
Logo českého designu je možné postavit na tom, že v Česku designové produkty také vyrábíme a vyvíjíme. Podnikatel Martin Wichterle, který kromě strojírenské firmy Wikov vlastní sklárny Bomma a Rückl, v rozhovoru pro magazín Moderní ekonomická diplomacie zdůrazňuje, že „česká laboratoř designu je skutečně unikátní“.No name výroba v Číně už nikoho moc nezajímá, říká podnikatel Wichterle
Money
Nová díla ve skle, vytvořená speciálně pro tento projekt, vystaví Jakub Berdych Karpelis, studio Dechem, Lucie Koldová, Václav Mlynář, Lukáš Novák, Jiří Pelcl, Jan Plecháč, Rony Plesl, Tadeáš Podracký a Maxim Velčovský. První zastávkou na mezinárodním turné pak bude Milano Design Week v dubnu 2024.
Z Milána zpět do Prahy
Mezinárodní přesah má také druhý projekt, který bude k vidění v Míčovně Pražského hradu. Českým návštěvníkům se tam poprvé představí výstava Moravské galerie v Brně a Designbloku Made by Fire, která na jaře debutovala na prestižním Milano Design Weeku. Nabídne téměř 100 exponátů od 40 českých tvůrců z oblasti skla, porcelánu a keramiky na pozadí aktuálních společenských otázek. Obě výstavy na Pražském hradě bude možné shlédnout od 3. do 15. října.
Kromě tří hlavních lokací zve Designblok návštěvníky také na dalších dvacet míst po Praze, a to do showroomů, concept storů či galerií.
Postavili ji v Brně na konci 19. století a pak ji dvakrát rekonstruovali. Nepříliš citlivě. Navíc budova Uměleckoprůmyslového muzea nestačila pojmout narůstající množství exponátů. Díky citlivým zásahům hned několika předních architektů, designérů a umělců se ale nyní dostala na pomyslnou designovou mapu Evropy. FOTOGALERIE: Jak se Brno dostalo na designovou mapu Evropy
Reality
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.