Deutsche Telekom přesouvá kapitál. Z nizozemské divize do té americké

Německá telekomunikační skupina Deutsche Telekom prodala svou nizozemskou divizi T-Mobile za 5,1 miliardy eur (téměř 130 miliard korun). Část takto získaných peněz použila k navýšení podílu ve své dceřiné společnosti T-Mobile US.
Novým majitelem nizozemské firmy jsou soukromé kapitálové společnosti Apax a Warburg Pincus. Deutsche Telekom zároveň oznámila, že zvýší podíl v T-Mobile US o 5,3 na 48,4 procenta. Celkem si na tuto transakci vyčlenila více než sedm miliard dolarů (téměř 150 miliard korun).
Generální ředitel firmy Tim Höttges dlouhodobě usiluje o to, aby v tomto americkém operátorovi držel kontrolní většinu. Jeho společnost obchod uskuteční tak, že si vymění akcie s japonskou Softbank, která výměnou získá podíl 4,5 procenta v Deutsche Telekom.
Celkem Deutsche Telekom od Softbank koupí zhruba 45 milionů akcií T-Mobile US. Softbank pak získá asi 225 milionů nových akcií Deutsche Telekom, což z ní učiní druhého největšího investora tohoto koncernu po německém státu.
Provozní zisk operátora T-Mobile v letošním pololetí meziročně stoupl o šest procent na 5,98 miliardy korun. Jeho tržby z mobilních a pevných služeb vzrostly o 3,6 procenta na 14,2 miliardy korun.
Provozní zisk T-Mobile vzrostl o šest procent na skoro šest miliard
Zprávy z firem
Na T-Mobile Netherlands nenahlížela Deutsche Telekom nikdy jako na svou hlavní oblast podnikání, uvedla agentura Reuters. Kontrolu nad ním převzala od švédského Tele2 v roce 2018.
Deutsche Telekom také oznámila, že zvažuje budoucnost svého podílu v britské divizi BT, ve které vlastní 12 procent. K posunu by mohlo dojít v příštích 12 měsících. „V podnikání BT máme mnoho možností. Na rozhodnutí je příliš brzy. Bavíme se o všech eventualitách,“ uvedl Höttges.
Deutsche Telekom je největší telekomunikační skupinou v Evropě, na jejích celkových tržbách se loni více než třemi čtvrtinami podílely aktivity mimo Německo. Součástí podniku je i T-Mobile Czech Republic.
Akcie Deutsche Telekom v reakci na zprávu v úterý ráno přidaly 2,5 procenta. Rostly i akcie Tele2 a dalších telekomunikačních firem.
Provozní zisk operátora T-Mobile v letošním pololetí meziročně stoupl o šest procent na 5,98 miliardy korun. Jeho tržby z mobilních a pevných služeb vzrostly o 3,6 procenta na 14,2 miliardy korun.
Provozní zisk T-Mobile vzrostl o šest procent na skoro šest miliard
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.