Developer UDI Group odchází z pražské burzy. Dodržel, co investorům slíbil

Mezinárodní developer UDI Group stahuje akcie své firmy UDI CEE z obchodování na trhu Start pražské burzy. Své zbývající akcie vykoupí za aktuální cenu 560 korun za kus. Umožní tak investorům realizovat zisk v původně zamýšlené výši i termínu, uvedla firma.
Naposledy se budou akcie firmy UDI CEE obchodovat na trhu Start pražské burzy obchodovat 29. dubna 2022, i poté je však emitent bude ještě dalších šest měsíců za stanovenou cenu vykupovat mimo trh.
„S akciemi nabízenými investorům přes burzu jsme spojili dva z našich projektů. Logistický areál Sázava Logistics Park se již blíží finalizaci. Bytový soubor Starry Hill v Bělehradě bude zahájen v letošním roce. Abychom nabídli investorům realizaci kapitálového výnosu v původně slibované výši, a to ještě před dokončením obou projektů, zahájili jsme již v minulém roce odkup akcií. Velkou část jsme jich již také vykoupili. Umožnil nám to dostatek prostředků, které jsme měli k dispozici,“ uvedla ředitelka strategie UDI Group Marcela Fialková.
Jde tak podle ní o hladký odchod z burzy, který byl předem plánován s ohledem na standardní cyklus projektů v developerském odvětví.
„Delisting (odchod) z burzy nemusí být pro investory vždy jednoznačně negativní. Velmi záleží na formě a podmínkách jeho realizace. Způsob, jakým se s trhem loučí společnost UDI Group, si troufám označit za velmi kultivovaný. Emitent vůči investorům plní vše, co slíbil, když na trh vstupoval,“ uvedl generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic. „Ačkoliv Start přichází o jednu emisi, UDI Group zcela jistě u svých investorů nepřichází o kredit, čímž si do budoucna cestu na kapitálový trh ponechává otevřenou,“ dodal.
Téměř 500 bytů, 40 obchodů a 650 parkovacích míst co nevidět postaví český developer v srbské metropoli. Výstavba dvoumiliardového projektu Lastavice v centru Bělehradu začne v březnu.
Češi na Bělehrad. Miliardový projekt v srbské metropoli dostal zelenou
Zprávy z firem
Trh Start je určen pro rozvíjející se malé a střední české firmy, pro které je cestou, jak se dostat ke kapitálu. Těmto podnikům nabízí možnost získat kapitál přímo od investorů za zjednodušených podmínek.
Ve dvou vlnách UDI Group postupně vykoupila akcie za více než 200 milionů korun. Akcie EDI CEE se začaly obchodovat v roce 2018 za 440 korun. Jejich cena postupně narostla na nynějších 560 korun, což je také stanovená výkupní cena. Výnos za dobu obchodování dosáhl 27 procent. Zobchodovalo se akcií celkem za 602 milionů korun.
UDI Group je původem český developer, který nicméně aktuálně podniká převážně v zahraničí. Vedle Česka, kde nyní staví dva velké logistické areály v investiční hodnotě 3,5 miliardy korun a připravuje výstavbu bytů a kanceláří, staví také v Polsku, Maďarsku a Srbsku. Plánuje vstup na několik nových trhů v západní Evropě i Americe. Připravuje nyní 17 projektů, jejichž výnos v následujících letech dosáhne 43 miliard korun.
Přepracování stavebního zákona je jednou z priorit nové vlády. Po zefektivnění stavebního řízení volají i tuzemští developeři. Jen tak se vyřeší současná bytová krize a otázka nedostupného bydlení, odpovídají zástupci předních developerských společností v anketě Newstreamu.
Cesta z bytové krize? Vede přes rychlejší stavební řízení, míní čeští developeři
Zprávy z firem
Výhodnější odkup pozemků a především rychlejší stavební řízení vhání tuzemské developery do Bělehradu. V srbské metropoli staví byty, kanceláře i logistická centra.
Levnější pozemky a rychlejší „stavebko” žene české developery na Balkán
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.