Developerovi Central Group klesl zisk, prodává však stále více bytů

Největšímu českému rezidenčnímu developerovi Central Group loni klesl čistý zisk o 15 procent na 778,4 milionu korun.
Čistý obrat firmy se snížil o 16 procent na 1,28 miliardy korun, vyplývá to z výroční zprávy mateřské společnosti zveřejněné ve Sbírce listin. Mluvčí společnosti Ondřej Šťastný uvedl, že do koncernu patří také řada projektových společností, pod které spadají konkrétní rezidenční projekty. Tržby a zisk developerské společnosti jako celku se tak reálně liší.
„Prodeje bytů Central Group v loňském roce vzrostly meziročně více než o 60 procent a výrazný nárůst počtu prodaných bytů očekáváme i v letošním roce. Pro letošek máme v plánu prodat zhruba 1000 nových bytů, v roce 2025 více než 1500 bytů a od roku 2026 každoročně minimálně 2000 bytů. Tomu bude odpovídat i objem výstavby,“ řekl Šťastný.
FOTOGALERIE: Výstavba bytů na Žižkově
Tisíce bytů ve výstavbě
V letošním roce developer začíná stavět podle Šťastného zhruba 3200 bytů. Celkem v Praze připravuje více než 35 tisíc bytů v desítkách projektů. Jedním z letos ohlášených projektů je například další etapa Parkové čtvrti na pražském Žižkově, kde bude 370 bytů za 1,5 miliardy korun. V uplynulých měsících developer zadal také další tři velké stavby s více než 730 byty za zhruba 2,3 miliardy korun. Vznikne tak další městský blok v projektu Tesla Hloubětín a dva bytové domy v projektu Harfa Living.
V Praze 3 Central Group vedle Parkové čtvrti staví další dva rezidenční projekty Nový Jarov a Centrum Nový Žižkov, jehož upravený návrh zpracovali Eva Jiřičná a Petr Vágner z AI Design. Ve všech třech projektech vznikne přibližně 4600 nových bytů, veřejný prostor se zelenou plochou, komerční prostory či školská zařízení.
Hypotéku na nový byt si letos bere téměř třetina kupujících. Pokračuje tak rostoucí trend z loňského roku, kdy si úvěr vzalo asi 28 procent lidí, zatímco v roce 2022 kvůli rostoucí inflaci a úrokovým sazbám zájem o hypotéky klesl a bydlení jimi financovalo 11 procent kupujících. Vyplývá to z analýzy developerské společnosti Central Group.
Central Group: Hypotékaři omládli. Na úvěr si nový byt pořizuje třetina kupujících
Reality
Společnost také plánuje postavit v příštích letech novou čtvrť v pražském Karlíně, v níž bude přes 1000 bytů, obchody, lékařské ordinace či kanceláře. Firma v červnu uvedla, že dokončila nákup více než pěti hektarů pozemků u stanice metra Invalidovna. Kupní cenu neuvedla, podle serveru Seznam Zprávy by se mohla pohybovat kolem tří miliard korun.
Central Group založil v roce 1994 současný předseda představenstva a jediný akcionář Dušan Kunovský. Od roku 2008 společnost figuruje jako investor a v roce 2012 se stala akciovou společností. Zaměřuje se téměř výhradně na výstavbu v Praze a jejím okolí. Mezi dříve vystavěné projekty společnosti patří například komplex Metropole Zličín nebo projekty Nové Zahradní Město a Rezidence Park Hostivař. Kunovský byl v roce 2023 podle časopisu Forbes 12. nejbohatším Čechem s majetkem za 32,5 miliardy korun a jeho jmění meziročně vzrostlo o zhruba dvě miliardy korun.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.