Diamantová deprese. Drahým kamenům se nedaří a může za to i válka na Ukrajině

Diamanty jsou možná věčné, ale poptávka po nich rozhodně ne. Nelehké časy nyní zažívají jak těžaři, tak i zpracovatelé drahých kamenů. A na pomyslném vrcholu současné krize stojí ti z Indie.
Právě indický diamantový průmysl zažívá v posledních letech těžší časy. Trnem v oku se pro tradiční těžaře nejen tam staly diamanty pěstované v laboratořích, které mohou být až o 85 procent levnější než ty přírodní. Cenovou dostupnost těchto kamenů už ocenil například i tradiční klenotnický obr De Beers. Firma se sice zpočátku proti vypěstovaným kamenům vymezovala. Ale v roce 2018 obrátila a představila vlastní značku laboratorních diamantů.
Ovšem nejen laboratorní diamanty stojí za klesající poptávkou. Odborníci tvrdí, že covidové lockdowny, současné geopolické napětí v Evropě a na Blízkém východě a klesající poptávka na klíčových trzích diamantový průmysl nepříznivě ovlivnily. Ankur Daga, zakladatel a generální ředitel společnosti Angara, obchodníka se šperky, řekl CNBC, že věří, že ceny přírodních diamantů by mohly během příštích 12 měsíců klesnout o dalších 15 až 20 procent. „Obchod s leštěnými diamanty celkově klesl o více než 30 procent kvůli globální recesi,“ uvedl pro BBC Vallabh Lakhani, šéf výrobce šperků Kiran Gems.
Indie dováží 30 procenta svých surových diamantů z ruských dolů. Ty jsou nyní pod sankcemi Západu, v rámci dvanáctého balíku, který země Evropské unie shcválily loni v prosinci. EU v něm mimo jiné postihuje zisky, které Rusku plynou z vývozu diamantů.
V únoru letošního roku se přidaly i Spojené, které zakázaly dovoz určité kategorie neprůmyslových diamantů vytěžených nebo získaných v Rusku bez ohledu na to, zda byly jakýmkoliv způsobem zpracovány ve třetí zemi.
Leštiči v problémech
Nervozita z vývoje kolem diamantového průmyslu tvrdě zasahuje Indii. Město Surat ve státě Gudžarát zpracovává 90 procent světových diamantů a zaměstnává více než 800 tisíc leštičů. Město má 15 velkých leštících linek s ročním obratem více než 100 milionů dolarů (2,3 miliardy korun).
Jenže indický vývoz broušených a leštěných kamenů klesl z 23 miliard dolarů v roce 2022 na 16 miliard dolarů v roce 2023 a očekává se, že v roce 2024 dále klesnou na 12 miliard dolarů, píše BBC.
Odbory indických pracovníků v diamantovém průmyslu řekly BBC, že jen za posledních šest měsíců přišlo o práci kvůli poklesu více než 30 tisíc lidí. A nese to neblahé následky. Indické odbory totiž dále tvrdí, že kvůli vyhazovu spáchalo sebevraždu nejméně 65 lidí. BBC uvádí, že toto číslo nelze nezávisle ověřit.
Výzkumníci vyřešili záhadu vzniku jednoho zajímavého minerálu, v laboratoři dokázali řídit jeho utváření, a nabízejí tak možnosti lepší výroby materiálů pro polovodiče, solární panely a další technologie.
Minerál vytvořený v laboratoři otevírá nové možnosti materiálovému inženýrství
Zprávy z firem
Prvenství mezi drahokamy si již téměř 120 let drží 3106 karátový Cullinan Diamond, který byl v roce 1905 objeven v Jižní Africe. Nyní s k němu, s hmotností téměř půl kilogramu, tedy zhruba 2492 karátů, přiblížil diamant získaný z dolu v Botswaně.
Obří diamant. Rentgenová technologie nalezla v Africe půlkilový drahokam
Zprávy z firem
Investice do luxusního zboží se v roce 2023 znehodnotily v průměru o jedno procento, za deset let ale vynesly 100 procent. Vyplývá to z Indexu luxusních investic, který sestavuje společnost Knight Frank. Inflace v ČR činila loni 10,7 procenta, za desetileté období 41,6 procenta.
Whisky, drahé hodinky nebo automobily. Do jakého luxusního zboží je nejlepší investovat?
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.