Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Diamo propustí přes 400 lidí. Ušetří tím až půl miliardy

Diamo propustí přes 400 lidí. Ušetří tím až půl miliardy
Profimedia
 ČTK

Státní podnik Diamo Stráž pod Ralskem na Českolipsku plánuje, že letos propustí zhruba 12 procent z 3450 zaměstnanců, propouštění chystá ve všech sedmi odštěpných závodech v republice, uvedla ve středu Česká televize (ČT). O práci by do konce srpna mělo přijít 430 lidí, dalších 150 neobsazených míst státní podnik zruší. V plánu je také sloučení některých závodů. Ročně by to mělo přinést úsporu 400 až 500 milionů korun, které bude možné použít na sanaci po těžbě.

Diamo, je státní organizací, která se specializuje na zahlazování následků hornické činnosti po těžbě uranu, rud a části uhelného hornictví v České republice. Zaměřuje se i na ochranu ložisek a využití strategických surovin a další využití těžebních odpadů. Podnik má sedm odštěpných závodů ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku, Příbrami, Dolní Rožínce na Žďársku, Ostravě, Karviné a Chlumci na Ústecku.

Podle ředitele Ludvíka Kašpara dostane ve Stráži pod Ralskem výpověď 120 lidí z nynějších 1000 zaměstnanců a zároveň tu zruší 37 neobsazených míst. Kdo konkrétně odejde, se zaměstnanci dozvědí příští týden. V dubnu se při pohovorech ve firmě dozvědí, na co mají nárok a jak dál postupovat. Výpovědi ve všech závodech rozdá DIAMO od 1. do 12. června, řekl ČT Kašpar. Propouštění se podle něj bude týkat lidí z administrativy, obslužných činností nebo údržby. Státní podnik postupoval podle stejného klíče ve všech závodech, zdůraznil ředitel.

Na snímku je ředitel státního podniku Diamo Ludvík Kašpar při symbolickém vytěžení posledního okovu z Dolu Frenštát v létě roku 2023. Profimedia

Diamo sloučí závody

Na Českolipsku by propouštění zásadní problémy způsobit nemělo, okres má v Libereckém kraji dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost. Přímo ve Stráži pod Ralskem, kde žije kolem 3800 lidí, byla na konci února nezaměstnanost na 2,2 procenta, bez práce tam bylo podle údajů z Úřadu práce (ÚP) 64 lidí a v nabídce 92 volných míst. Na Českolipsku byla na konci února nezaměstnanost čtyři procenta, bez práce bylo 2872 lidí, kterým zaměstnavatelé nabízeli 1232 volných míst.

Prioritou je podle Kašpara provoz sanačních technologií, tedy ochrana životního prostředí, zdraví obyvatel a bezpečnost provozu dolů. Při restrukturalizaci plánuje Diamo, že sloučí odštěpné závody v Ostravě a Karviné zaměřené na správu dolů a sanaci a rekultivaci po hornické činnosti a také závody v Dolní Rožínce, Příbrami a Chlumci zaměřené na zahlazování následků hornické činnosti. Podle výroční zprávy překročil v roce 2022 obrat podniku šest miliard korun, osobní náklady přesáhly 2,5 miliardy. Loňské údaje zatím k dispozici nejsou.

Na Dole ČSM těžba ještě černého uhlí ještě nekončí.

Těžba černého uhlí v Dole ČSM na Karvinsku bude pokračovat až do roku 2025

Podle původních plánů měla těžba černého uhlí v Dole ČSM skončit letos, v červnu se ale rozhodlo o prodloužení minimálně do konce roku 2023. Teď přichází další prodloužení: až do roku 2025.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Těžní věže dolu Frenštát ve Frenštátu pod Radhoštěm

David Ondráčka: Fracking ve Frenštátu? Aneb kdo (ne)hlídá státní podnik Diamo

Přečíst článek
Doporučujeme