Díky fixaci cen energií zákazníci ušetří. Zájem o ni roste

Fixovat, nebo nefixovat ceny energií? To je otázka, kterou si v dnešní době klade nejedna domácnost. Stále více odpovědí zní: fixovat. Průměrné domácnosti totiž může zafixováním cen za rok uspořit až zhruba 1 500 korun jen na dodávce elektrické energie. A zákazníci E.ONu tuhle možnost využívají víc než dřív. Kromě nižší ceny mají i dlouhodobou jistotu.
„Vidíme výrazný trend v zájmu o fixace ceníků, a to primárně v kombinaci fixované klesající ceny a doplňkové služby. Klienti se na nás obracejí s požadavky na dvouleté nebo tříleté produkty s klesající cenou. Naopak požadavky na spotový ceník či smlouvu bez fixace téměř vymizely. Ty jsme registrovali spíše v úvodu loňského roku,“ potvrzuje aktuální trendy Jan Zápotočný, místopředseda představenstva společnosti E.ON Energie. Dále doplňuje, že zájem o delší závazky je dán především nervozitou na trhu a také tím, že se nepotvrdila očekávání z loňského roku. „Zákazníci mohli získat dojem, že by ceny na trzích měly výrazně a rychle klesat, a to se bohužel nestalo,“ vysvětluje Jan Zápotočný.
Fixovanou cenu už má polovina zákazníků E.ONu
Společnost E.ON nabízí svým zákazníkům férové ceny energií a pokud to situace na trhu dovolí, tak se snaží zlevňovat. Klientům bez fixace klesla cena naposledy v lednu tohoto roku. Fixované ceníky se pak nové a výhodnější úpravy dočkaly v únoru a v březnu letošního roku. A to pro nové i stávající zákazníky.
„U fixovaných produktům pro klienty nakupujeme energii dopředu na celé období, a proto může být výhodnější, než jsou ceníky na dobu neurčitou. Pokud chce v dnešní době někdo na energiích ušetřit, je právě přechod z nefixovaného na fixovaný produkt tou správnou cestou. U průměrné domácnosti to může za rok dělat zhruba 1 500 korun jen na dodávce energie. Záleží ale vždy na konkrétní spotřebě,“ připomíná Radek Fišer, vedoucí prodeje energií pro domácnosti společnosti E.ON. O výhodnosti fixací je dnes přesvědčena už prakticky polovina zákazníků E.ONu.
Kolik domácnost ušetří?
Pokud zákazník společnosti, který má aktuálně nefixovanou cenu, přejde na dvouletý fixovaný ceník, ušetří za dodávku jedné MWh elektřiny 260 korun. Pokud by přešel na produkt s fixovanou klesající cenou, ušetří v letošním roce 60 korun, v tom nadcházejícím 258 korun a v roce 2027 dokonce 459 korun za MWh. Cenu za jednu MWh tak bude mít ve třetím roce fixace o 15 procent nižší, než má aktuálně. Navíc u produktů s klesající cenou bude mít v ceně i každoroční služby elektrikáře v hodnotě 5 000 korun.
Podobné je to i u plynu. I tady jsou ceny fixovaných produktů nižší ve srovnání s těmi, které aktuálně klienti platí na nefixovaných cenících. Při fixaci na dva roky zákazníci ušetří na 1 MWh dodávky 99 korun. A u produktu s klesající cenou do konce roku 2027 pak zaplatí letos o 50 korun méně, příští rok o 100 korun méně a v posledním roce fixace pak méně o 151 korun a tedy o zhruba 10 procent.
Česká republika v době od druhé poloviny roku 2021 vykazuje v rámci Visegrádské čtyřky suverénně největší nárůst cen elektřiny pro domácnosti, ale současně také nejvýraznější nárůst veřejného zadlužení. V paritě kupní síly má Česko elektřinu, ale i plyn prakticky nejdražší v EU. A to je Česko ze zemí Visegrádské čtyřky dlouhodobě suverénně největším čistým vývozcem elektřiny. Samé paradoxy, zdá se. Odkud se berou? To vysvětluje ve svém komentáři ekonom Lukáš Kovanda.
Německé ceny za české platy. Proč mají Češi nejdražší elektřinu v EU
Názory
Češi stále častěji přecházejí na cenově fixované dodávky elektřiny a plynu. Zatímco v minulosti výrazně převažovaly mezi spotřebiteli smlouvy na energie bez závazku, nyní se tento poměr postupně vyrovnal. V posledním roce fixované produkty tvořily i přes 90 procent nově uzavřených smluv. Vyplývá to z dat dodavatelů a srovnávacích společností. Češi v loňském roce podle dat Operátora trhu s elektřinou (OTE) udělali 784 040 změn dodavatele elektřiny a plynu.
Češi stále častěji přecházejí na fixace energií, loni tvořily až 90 procent změn
Zprávy z firem
Americký prezident Donald Trump umí rozvířit vody, co je ale pro Evropu větší problém než jeho cla? Proč energie v EU nemohou zlevnit na obdobnou úroveň jako u hlavních konkurentů? Co je dnes klíčová norma pro stavebnictví a jak souvisí udržitelnost a duševní zdraví? V dalších devíti dílech podcastové série Trendy v udržitelnosti, za níž stojí projekt [ta] Udržitelnost, se vystřídali zástupci energetiky bankovnictví, developmentu, poradenského i neziskového sektoru. Přinášíme ochutnávku z toho, co v jednotlivých podcastových epizodách zaznělo.
Unie má kolosální plán renovace budov. Její snaha o levnější energie je ale nejspíš marná
Reality
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.