Do Arm chtějí investovat Apple či Nvidia. Výrobce čipů to může ocenit až na 55 miliard dolarů

Zákazníci britského vývojáře čipů Arm Holdings, včetně firem Apple, Nvidia, Alphabet a Advanced Micro Devices, souhlasili, že investují do Arm v rámci primární nabídky akcií. Arm by mohla být oceněna na 50 až 55 miliard dolarů (1,1 až 1,2 bilionu korun). Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Arm patří japonské společnosti Softbank a technologie britské firmy se nacházejí prakticky ve všech chytrých telefonech.
Zájem o investici do Arm v rámci primární nabídky akcií, která by měla být největší v letošním roce, vyjádřily podle zdrojů také společnosti Intel, Samsung Electronics, Cadence Design Systems a Synopsys. S akciemi firmy by se mohlo začít obchodovat na americké burze Nasdaq 14. září.
Softbank má za cíl ocenit Arm na 50 až 55 miliard dolarů a klienti firmy již podle zdrojů souhlasili s investicí, která vychází z této ceny. Je možné, že cena bude nakonec vyšší, záležet bude na poptávce. I tak je to pokles proti minulému měsíci, kdy SoftBank získala podíl 25 procent v Arm, který ještě nevlastnila, od svého fondu Vision Fund. Tehdy byla Arm oceněna na 64 miliard dolarů.
Apple, Nvidia a další strategičtí investoři se dohodli, že v rámci primární nabídky akcií investují každý do Arm 25 milionů až 100 milionů dolarů.

Inflace a zadlužení jako tikající bomba. Argentině hrozí platební neschopnost i politické změny
MoneyV Argentině kulminují problémy s vysokou inflací a vysokým zadlužením. Mizerná ekonomická situace ovlivňuje domácí politiku a vznáší otázky nad kroky Mezinárodního měnového fondu, který je k argentinské finanční morálce benevolentní.
Investice v rámci primární nabídky není spojena s místem ve správní radě ani s možností mít vliv na strategii firmy. Mohla by ale posílit vazby s klienty a ztížit případné převzetí Arm konkurencí v budoucnosti, uvedla agentura Reuters.
Arm s 99procentním podílem na trhu má téměř monopol v designu čipů pro chytré telefony. Návrhy společnosti Arm se používají u čipů, které vyrábí většina velkých světových polovodičových společností, včetně firem Intel, AMD, Nvidia či Qualcomm.
Design od firmy Arm se prosazuje ve smartphonech na úkor čipových systémům od Intelu – částečně proto, že spotřebovávají méně energie. Nyní se čipy podle designu Arm používají také v datových centrech a společnost Apple je používá ve svých počítačích Mac. Softbank koupila Arm v roce 2016 za 23,4 miliardy liber (zhruba 659 miliard korun), předtím se s jejími akciemi obchodovalo 18 let v Londýně i v New Yorku.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.