Do Rattajova TMR vstupuje fond J&T Arch. Stane se druhým největším akcionářem

Fond kvalifikovaných investorů J&T Arch Investments upsal nově vydávané akcie slovenské společnosti Tatry mountain resorts (TMR) a s podílem 20,6 procenta se nepřímo stal jejím druhým největším akcionářem. Hlavním akcionářem TMR, která provozuje lyžařské areály a další atrakce ve střední Evropě včetně České republiky, zůstává i po skončeném úpisu zakladatel, předseda představenstva a generální ředitel Igor Rattaj.
J&T Arch se úpisu zúčastnil prostřednictvím fondu JTFG Fund II Sicav, který byl založený bankovním holdingem J&T Finance Group a v němž fond momentálně vlastní 99,9 procenta všech investičních akcií.
TMR vlastní či provozuje horská střediska, zábavní parky, hotely a další doplňková aktiva na Slovensku, v Polsku, České republice a Rakousku, do kterých v uplynulých 15 letech investovala více než 400 milionů eur, tedy asi deset miliard korun. V posledním uzavřeném fiskálním roce končícím v říjnu 2023 dosáhla skupina TMR rekordního konsolidovaného zisku před úroky, daní a odpisy (EBITDA) 59,4 milionu eur.
Igor Rattaj dělí svůj čas i byznys mezi Česko, Slovensko a jejich sousední země. Vládce horských středisek, aquaparků a hlavní akcionář společnosti TMR je ve svých třiapadesáti letech již legendou česko-slovenského kapitalismu. Pro finanční skupinu J&T v Česku v devadesátých letech zakládal banku, je průkopníkem horského byznysu a s firmou Tatry Mountain Resorts ovládá středisko ve Špindlerově Mlýně, které je centrem české byznysové elity. Krom byznysových aktivit je zapáleným filmovým i divadelním hercem. „Česko i Slovensko jsou na stejné cestě, ale každé jinými kroky. Česko je pod větším vlivem Západu, ale ani Slovensko v žádném případě není proruská země,“ říká miliardář v rozhovoru pro magazín Newstream CLUB 4.
Igor Rattaj: Byznysově je Česko Evropa. Slovensko spíš vesnice
Leaders
Perspektivní investice
Úpisem nově získaný kapitál 120 milionů eur, tedy tři miliardy korun, plánuje společnost použít k posílení své kapitálové struktury, kterou v minulých letech výrazně negativně ovlivnila vládní opatření souvisejícími s pandemií covid-19. „Po oddlužení se skupině uvolní prostředky pro další rozvoj a zejména zvyšování hodnoty pro akcionáře,“ řekl Rattaj.
„Sektor cestovního ruchu a volnočasových aktivit vnímáme v dlouhodobém kontextu jako velmi perspektivní. Zejména pokud společnost jako TMR vlastní nebo provozuje regionálně unikátní aktiva. TMR považujeme za provozně zdravou firmu v čemž nám poslední zveřejněné výsledky dávají za pravdu,“ uvedl investiční ředitel J&T Finance Group a člen investičního výboru J&T Arch Adam Tomis.
Karel Vágner je široké veřejnosti známý hlavně jako manžel topmodelky Simony Krainové. Ale Karel Vágner je především obchodník, podnikatel, také dlouholetý manažer v médiích, v marketingu, reklamních agenturách, stál u zrodu mnoha projektů jako ekonomický deník E15, Média Bohemia, přeprodal Profimedii, ve vydavatelství Vltava Labe Press poskládal veleúspěšný set televizích magazínů TV Mini, TV Star. „Částečně jsme se přesunuli do Dominikánské republiky a naladili se na ostrovní způsob života. Říkáme si, že když ne teď, tak kdy bude čas se věnovat všem těm bláznivostem i našim krásným dětem.“
Karel Vágner: Jsem mediální žoldák
Leaders
TMR je lídrem v provozování horských středisek a zábavních parků a poskytování turistických služeb ve střední a východní Evropě s portfoliem zahrnujícím nejvýznamnější horská střediska, zábavní parky, golfové resorty a hotely v regionu. Společnost se obchoduje na burze cenných papírů v Bratislavě, Praze a ve Varšavě.
Fond kvalifikovaných investorů J&T Arch Investments je hlavní investiční platformou skupiny J&T. Fond investuje do podniků, projektů a partnerství. Fond spravuje nejen majetek zakladatelů skupiny J&T, ale také privátních a institucionálních investorů. Fond je obchodovaný na Burze cenných papírů Praha.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.