Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Dobrý rok pro Škoda Auto. Automobilka loni vyrobila přes 888 tisíc vozů

Představení nové generace automobilu Škoda Superb, 2. listopadu 2023
ČTK
 ČTK

Škoda Auto loni celosvětově vyrobila přes 888 tisíc vozů, zhruba o 108 tisíc aut víc než v předchozím roce. Víc než 781 tisíc vyrobených aut připadá na české závody automobilky v Mladé Boleslavi a Kvasinách. Přes 52 tisíc vozů Škoda vyrobila v indických závodech.

Pro vozy mateřského koncernu Volkswagen vyrobila Škoda Auto více než 313 tisíc bateriových systémů pro plně elektrické vozy na platformě MEB a pro vozy s plug-in hybridním pohonem.

Síť závodů vyrábějících modely Škoda zahrnovala loni 11 výrobních míst. Loni v říjnu začala automobilka s přípravou na návrat výroby do Kazachstánu. V září vstoupila na vietnamský trh, kde letos dokončí výrobní linku.

„V uplynulém roce jsme celosvětově vyrobili více než 888 tisíc vozů značky Škoda, což dokazuje naši schopnost rychle a pružně se přizpůsobit dynamicky se měnícímu a geopoliticky náročnému prostředí. Tento úspěch odráží náš závazek vůči zákazníkům, značce Škoda a koncernu. Naše nedávné vstupy na nové trhy a přidání lokálních výrobních závodů představují klíčové kroky v rozšiřování našich globálních výrobních kapacit,“ uvedl člen představenstva Škody pro výrobu a logistiku Andreas Dick.

Škoda Auto loni dodala 866 800 vozů

Škoda Auto loni dodala 866 800 vozů, daří se jí na trzích v Německu a Británii

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dodala v loňském roce celosvětově 866 800 vozů, o 18,5 procenta víc než předloni. Důvodem je růst odbytu na klíčových trzích, na největším trhu v Německu o 17,6 procenta. Mezi modely se nejvíce zvedly prodeje plně elektrického modelu Enyaq, a to o 52,1 procenta.

Přečíst článek

Ve svém hlavním závodě v Mladé Boleslavi vyrobila loni automobilka přibližně 556 tisíc vozů modelových řad Fabia, Scala, Octavia, Octavia iV, Kamiq, Enyaq a Enyaq Coupé. Vzniklo tam rovněž přes 349 tisíc manuálních převodovek typů MQ100 a MQ200, 1,7 milionu náprav a téměř 470 tisíc motorů EA211, které se montují i do vozů ostatních koncernových značek. Od roku 2022 se v Mladé Boleslavi vyrábějí také baterie pro plně elektrické vozy. Loni bylo vyrobeno 165 606 bateriových systémů pro plně elektrické vozy na platformě MEB a 147 625 bateriových systému pro vozy s plug-in hybridním pohonem.

V závodě v Kvasinách vyrobila automobilka 225 tisíc vozů Karoq, Kodiaq, Superb a Superb iV. V závodě ve Vrchlabí vzniklo 686 066 automatických převodovek DQ200 s přímým řazením, které se montují do modelů české automobilky i do vozů dalších koncernových značek.

V závodě v Bratislavě loni vyrobila Škoda přes 36 tisíc SUV Karoq a prvních několik set vozů modelu Superb nové generace. Přesunem výroby modelu Superb do Bratislavy vytvoří automobilka v kvasinském závodě od letošního léta kapacitu pro výrobu vozů Octavia.

Německá automobilka Volkswagen v rámci úsporného programu dočasně pozastavila nábor nových zaměstnanců v řadě německých závodů

Koncern Volkswagen loni prodal celosvětově přes 9 milionů aut, meziročně o 12 procent víc

Celosvětový odbyt německého automobilového koncernu Volkswagen se vloni zvýšil o 11,8 procenta na 9,24 milionu vozů po sedmiprocentním poklesu v předchozím roce. Oznámila to dnes firma, jejíž součástí je rovněž Škoda Auto.

Přečíst článek

Ve čtyřech čínských závodech ve městech Čchang-ša, Nan-ťing, Ning-po a I-čeng vyprodukovala automobilka zhruba 18 500 vozů. V indických provozech v Púně a Aurangábádu to bylo přes 52 tisíc vozů Kushaq, Slavia, Octavia, Kodiaq a Superb.

V ukrajinském závodě Eurocar v Solomonovu loni zkompletovali 2580 aut značky Škoda ve formě takzvaného SKD, tedy částečně rozložených sad dovážených z českých výrobních závodů.

Škoda celosvětově zaměstnává přes 40 tisíc lidí. V současnosti nabízí zákazníkům 11 modelových řad: Fabia, Scala, Octavia, Superb, Kamiq, Karoq, Kodiaq, Enyaq, Enyaq Coupé, Slavia a Kushaq. Letos na trh uvede nový plně elektrický model Elroq. Loni celosvětově zvýšila dodávky vozů o 18,5 procenta, na 866 800.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme