Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Je dočasný zákaz HHC dostatečný? Odpovídají právníci

 nst
nst

Vláda chce od 1. března dočasně zakázat psychoaktivní látku HHC. Držení většího množství by tak mohlo být trestné. A je úplný zákaz řešení? Téma pro nejnovější díl podcastu Právo k Ranní Kávě, který vzniká ve spolupráci s právní kanceláří PRK Partners.

V posledních několika týdnech snad nebylo možné nezaznamenat zvýšený mediální zájem o problematiku HHC. Jistě jste tak vnímali řadu reportáží o volné dostupnosti cukrovinek s obsahem této psychoaktivní látky, po jejichž požití několik osob (především dětí) muselo být hospitalizováno. Už před více než rokem se přitom v odborné i laické veřejnosti hojně diskutovalo, zda je vhodné, aby HHC nebo i jiné psychomodulační/psychoaktivní látky (např. CBD nebo kratom), zůstávaly zákonnou úpravou opomíjeny.

Diskuze vyústila v přípravu vládního návrhu novely zákona o návykových látkách, kterou by se tato regulatorní mezera zaplnila, přičemž návrh jmenované novely je nyní už ve druhém čtení v Poslanecké sněmovně. Snad pod tlakem okolností se však vláda rozhodla ještě pro jeden „promptnější“ regulatorní zásah, a to k dočasnému zákazu HHC (mimo toho také HHC-O a THCP) jeho zařazením na příslušný seznam návykových látek dle nařízení vlády č. 463/2013 Sb., jak 14. února 2024 oznámila. Tento krok vlády má však několik rovin, kterými vás v dnešním díle Práva k ranní kávě provedou Martin FrolíkKristýnou Faltýnkovou, advokátkou z AK PRK Partners.

Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí při představení vládních opatření na snížení deficitu státního rozpočtu

Právníci diskutují daňové dopady konsolidačního balíčku na podnikatele

Jaké konkrétní změny přináší konsolidační balíček pro fyzické i právnické osoby, například v oblastech daní z příjmů, sociálního zabezpečení a zdravotní pojištění nebo DPH, pohovoří hosté podcastu Právo k Ranní Kávě, který vzniká ve spolupráci s advokátní kanceláří PRK Partners.

Přečíst článek

Po úvodním rozhovoru vás Kristýna Faltýnková dále provede novinkami z legislativy a judikatury. Posluchače seznámí s novelou zákona, kterým se mění zákony v souvislosti s podporou vyváženého zastoupení žen a mužů ve vedoucích orgánech některých emitentů, která transponuje směrnici EU o zlepšení genderové vyváženosti mezi členy kotovaných společností. Dále posluchače provede novelou zákona o Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových nebo novelou zákona o dani z přidané hodnoty.

Z judikatury shrne tři nálezy Ústavního soudu (ÚS), kdy každý z nich se dotýká různých oblastí života. Prvním z nich je nález týkající se přípustnosti dovolání v bagatelním exekučním řízení ve spotřebitelské věci (sp. zn. IV. ÚS 2939/23), v druhém ÚS řeší otázku zpětného stanovení výživného (sp. zn. IV. ÚS 2173/23) a v posledním pak otázku odškodnění za smrt v režimu služebního zákona (sp. zn. I. ÚS 1143/23).

Aktuální díl právního podcastu si poslechněte v úvodu tohoto článku nebo na vaší oblíbené podcastové platformě. Jsem na Spotify, Google Podcasts i Apple Podcasts. 

Nenávistný internet je právní problém. A odpovědnost nenesou jen původci hate speech

Nejen Facebook, X, YouTube, Google a spol. budou muset nově odstraňovat „nezákonný obsah“, který není v souladu s právem Unie či právem některého jejího členského státu. Na koho se nařízení Digital Services Act (DSA) vztahuje, co je jeho obsahem a účelem, rozebírají právníci v podcastu Právo k Ranní Kávě.

Přečíst článek

PRK, užito se svolením

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme