Dočká se Ostrava čistšího ovzduší? Nad hořící haldou Heřmanice vyroste sarkofág
Hoření haldy Heřmanice v Ostravě má v budoucnu zabránit ochranný sarkofág. Práce potrvají zhruba deset let a měly by stát minimálně 2,3 miliardy korun, uvedli zástupci vlády a státního podniku Diamo, který bude sanaci dělat. Zástupci města i kraje ocenili, že stát na sanaci haldy uvolní peníze.
Pracovní skupina zřízená ministerstvem průmyslu a obchodu posuzovala pět technických variant sanace haldy, kterou tvoří hlušiny a odpady z bývalých dolů a koksoven. Nakonec se přiklonila k metodě zatěsnění termicky aktivní části haldy a její oddělení od studené části pomocí oddělovacích stěn.
Halda neboli odval Heřmanice má rozlohu asi 103,5 hektaru, objem uloženého materiálu se odhaduje na 30 milionů tun. Halda uvnitř desítky let hoří, což uvolňuje do vzduchu škodlivé látky. Její sanace začala více než před 20 lety, v současné době je ale pozastavena. Kvůli haldě vzniklo několik sporů, ať už se zhotovitelem, který tam dělal opatření proti šíření termické aktivity, nebo kvůli majetkovým poměrům v oblasti.
FOTOGALERIE: Hořící halda Heřmanice
Diamo provozuje odval Heřmanice od roku 2002. Po zastavení sanace ministerstvo průmyslu a obchodu ustanovilo pracovní skupinu a Diamo dostalo za úkol zpracovat aktualizovanou studii sanace.
Skupina posuzovala pět variant, které byly vyhodnocovány podle časové a finanční náročnosti i z hlediska ekologických dopadů a spolehlivosti. Zvolená metoda sanace počítá s vytvořením ochranného sarkofágu a stavbou dvou nových oddělovacích stěn B a C, které naváží na již budovanou stěnu A. Sarkofág má oddělit termicky aktivní části haldy od nezasažené hlušiny, skládky chemických odpadů a kalových nádrží. Má utěsnit hořící odval a zamezit přístupu vzduchu do něj. K izolaci má sloužit jílovitá zemina nebo tzv. stabilizát z elektrárenského popílku.
Práce za několik miliard
Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) je vybraná metoda nejvhodnější z hlediska zajištění ochrany životního prostředí v okolí i omezení negativních dopadů během prací. Podle předběžných propočtů by práce měly během deseti let stát 2,3 až tři miliardy korun. „Jsem připraven zajistit finance pro státní podnik Diamo ve státním rozpočtu,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Primátor Ostravy Jan Dohnal (Spolu) vítá, že se problém aktivně řeší. „Od přelomu roku jsme se scházeli jak na pracovních skupinách, tak i v politické rovině, tedy na úrovni město a vláda. Scénář, který byl dnes prezentován, byl i nám představen jako nejlepší a jediný možný. Jsem samozřejmě rád, že se na to podařily najít peníze, protože to není úplně málo. Samozřejmě výsledný stav nebude takový, že halda bude odvezena nebo zmizí, což koneckonců nejde kvůli prašnosti a podobně. Myslím si, že tam za pár let můžeme mít stejný krásný kopec, jako je halda Ema,“ řekl Dohnal. S řešením byl podle hejtmana Josefa Bělici (ANO) seznámen i kraj. „Jsem rád, že to řešení, které Diamo bude aplikovat, bude ku prospěchu obyvatel kraje, a že to bude financováno ze státního rozpočtu,“ řekl Bělica.
Sanaci bude nadále dělat Diamo podle připraveného projektu. Postup sanace i její financování musí ještě schválit vláda, která by se problematikou měla zabývat pravděpodobně na podzim, po dokončení projektové studie. Práce by mohly začít do jednoho roku.
Zaměstnanci zadluženého hutního podniku Liberty Ostrava mohou žádat o půjčky od Moravskoslezského kraje pro překlenutí doby bez výplaty. Náhrady mezd by mohl prvním pracovníkům začít Úřad práce ČR posílat příští týden. Odboráři zatím odrazují pracovníky hutě od podávání hromadných výpovědí. O podnik mají podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) vážný zájem dva investoři. Kolik zaměstnanců zůstane v Liberty? Záležet bude na novém investorovi, řekl Jurečka
Zprávy z firem
Státní podnik DIAMO Stráž po Ralskem na Českolipsku zahájí v pondělí 3. června propouštěcí pohovory se zaměstnanci, výpověď by mělo dostat 341 lidí, to je zhruba deset procent zaměstnanců. Diamo propustí na 350 lidí. Kdo musí z kola ven, dozví se to příští týden
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.