Drahota učí Čechy nekouřit. Ukazují to výsledky Philip Morris
Kvůli rostoucí ceně cigaret i jejich alternativ ubývá v ČR i na Slovensku kuřáků. Dopad to má na byznys předního výrobce tabákových výrobků. Zisk společnost Philip Morris ČR loni klesl o osm procent na 3,3 miliardy korun.
Společnosti Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v zemi, loni klesl meziročně čistý zisk o osm procent na 3,3 miliardy korun. Tržby bez spotřební daně a DPH se snížily o 1,8 procenta na 20,6 miliardy korun. Loňské podnikání významně ovlivňovala kombinace externích negativních faktorů, uvedla firma v tiskové zprávě.
Celkový odbyt bezdýmných alternativ a výrobků určených ke kouření v ČR a na Slovensku se snížil o 9,7 procenta na 10,1 miliardy kusů, poklesl především trh s cigaretami. Odbyt bezdýmných výrobků se oproti předchozímu roku téměř nezměnil.
„Navzdory makroekonomickým podmínkám, inflačním tlakům a nejistotě, které mají vliv na kupní sílu spotřebitelů, ale i rostoucímu konkurenčnímu prostředí v nabídce klasických cigaret i bezdýmných alternativ, prokázala naše společnost výraznou odolnost,“ uvedla v tiskové zprávě generální ředitelka Philip Morris ČR Andrea Gontkovičová.
Nahřívaný tabák jako alternativu pro kouření klasických cigaret do letošního března stát podporoval tím, že byl oproštěn od spotřební daně. Historicky první, kdo v červenci 2017 přivedl nahřívaný tabák na trh, byl Philip Morris, následován dalším gigantem JT International. Poté s obdobným produktem následovaly další firmy a tato forma konzumace nikotinu se jako alternativa ke klasickému kouření během šesti let značně rozšířila. Kuřáci opět na pranýři. Stát zasáhne i proti alternativnímu užívání nikotinu
Politika
Češi se učí nekouřit
Po několika rozkolísaných letech bylo podle ní zejména ve druhé polovině roku možné sledovat postupný návrat k celkové stabilizaci trhu. „Pozitivní zprávou je, že odbyt náplní do našich bezdýmných alternativ se meziročně nezměnil, a to i navzdory říjnovému zákazu nahřívaných náplní s charakteristickou příchutí v Česku," dodala Gontkovičová.
Firma loni pokračovala v rozšiřování nabídky bezdýmných produktů, v nichž se na rozdíl od obvyklých cigaret tabák zahřívá. V Česku pak především v kategorii elektronických cigaret. Celkový kombinovaný trh cigaret a zahřívaných tabákových výrobků v Česku v roce 2023 klesl o 10,3 procenta na 15,6 miliardy kusů, na Slovensku o čtyři procenta na 7,1 miliardy kusů. Philip Morris uvedl, že zůstává lídrem na obou trzích s odhadovaným tržním podílem 39,6 procenta v ČR a 53,4 procenta na Slovensku.
V Česku se celkový odbyt společnosti snížil o 11,1 procenta na 6,3 miliardy kusů. Prodeje tabákových výrobků určených ke kouření v tuzemsku klesly o 0,7 miliardy na 4,1 miliardy kusů, zatímco prodej bezdýmných alternativ činil 2,3 miliardy kusů a zůstal na úrovni předchozího roku. Na Slovensku se celkový odbyt společnosti snížil o 7,3 procenta na 3,8 miliardy kusů. Prodeje tabákových výrobků určených ke kouření tam poklesly meziročně o 0,3 miliardy kusů na 2,7 miliardy kusů, zatímco prodej bezdýmných alternativ dosáhl 1,1 miliardy kusů a meziročně se také nezměnil.
Philip Morris ČR v Česku zaměstnává přes 1000 lidí. S akciemi společnosti se obchoduje na pražské burze.
Tabákové firmy ve Španělsku budou muset nést náklady za uklízení milionů cigaretových nedopalků, které kuřáci každý rok odhodí na zem. Vyplývá to z balíčku nových ekologických opatření s cílem redukovat odpad a zvýšit recyklaci, který vstoupí v platnost tento pátek, informoval zpravodajský server The Guardian.Rázný krok Španělska. Úklid odhozených cigaretových nedopalků zaplatí tabákové firmy
Money
Češi si uvykli jezdit za levnějšími nákupy do Polska. Nejsou to jen potraviny, ale také tabákové výrobky. Vždyť cenový rozdíl na krabičce cigaret z Polska je v průměru 50 korun. A český stát z těchto nákupů nevyinkasuje ani korunu na spotřební dani. Jen kvůli nákupům cigaret a zahřívaného tabáku v Polsku tak stát přijde o sedm miliard korun, spočítaly tabákové společnosti.Levnější cigarety z Polska připraví českou státní kasu o sedm miliard, spočítaly tabačky
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.