Draslovka koupila v Jižní Africe závod na výrobu kyanidu za 2,2 miliardy

Rodinná firma Draslovka posiluje v Jižní Africe. Za miliardy tam koupila závod na výrobu kyanidu.
Společnost Draslovka Holding, přední světový výrobce speciálních chemických látek na bázi kyanidů a zemědělských chemikálií, uzavřela dohodu se společností Sasol South Africa o převzetí jejího podniku na výrobu kyanidu sodného se sídlem v jihoafrickém Sasolburgu za 1,46 miliardy randů (asi 2,23 miliardy korun).
Jedná se o první velkou investici společnosti Draslovka na africkém kontinentu, která je součástí jejích plánů mezinárodní expanze. Pavel Brůžek, generální ředitel firmy, k převzetí uvedl, že jihoafrický trh nabízí významné a dlouhodobé příležitosti a že tato investice ze strategického i kulturního hlediska dobře zapadá do struktury rodinného podniku společnosti.
„Z širšího pohledu představuje dnešní oznámení první krok k našim globálním ambicím posunout Draslovku na další úroveň a využít špičkové technologie ke zvýšení produkce, efektivity i lepší obsluze těžebního a zemědělského průmyslu. Kromě počáteční investice plánujeme investovat dalších 50 milionů dolarů do modernizace závodu, jeho rozšíření a zajištění toho, aby splňoval nejlepší světové ekologické standardy,” uvedl Brůžek.
Tabákový výrobce Philip Morris mění svůj byznys model, vzdaluje se tabáku i nikotinu. Koupil britskou farmaceutickou firmu Vectura a dánskou Fertin Pharma.
Philip Morris couvá od cigaret, koupil další firmy mimo odvětví
Zprávy z firem
Draslovka v souvislosti s ekonomickou transformací Jihoafrické republiky navázala také partnerství se společností Navuka Investment Holdings, se kterou spolupracuje v oblasti posílení ekonomického postavení původních obyvatel. Navuka bude vlastnit 25 procent plus jeden podíl na operacích v Jižní Africe.
Transakce podléhá různým regulačním schválením a očekává se, že bude dokončena v první polovině roku 2022.
V samotné Jihoafrické republice působí Draslovka již téměř deset let prostřednictvím své jednotky Draslovka Services South Africa, která dříve byla známá pod značkou Agri-Soil. Sídlí ve Stellenboschi a operuje ve všech jihoafrických provinciích. Draslovka Services je přední fumigační společností v JAR zaměřenou na poskytování služeb zemědělcům v rámci péče o půdu.
Společnost Draslovka je soukromá rodinná společnost zaměřená na výrobu speciálních chemikálií a vlastních výrobních technologií. Majoritními vlastníky holdingu jsou od roku 2013 bývalí spolumajitelé Mostecké uhelné Petr Pudil a Vasil Bobela spolu s Janem Dobrovským. Zmíněná trojice působí pod značkou bpd partners. Menšinových 25 procent drží B3 Holding, za kterým stojí bývalý ředitel Draslovky Pavel Brůžek a jeho dva synové.
Firma má dtoletu tradici a výrobní a servisní závody v České republice, Jižní Africe, Austrálii, na Novém Zélandu a v Indii. Je vlastněna čtyřmi českými rodinami a chce se stát předním světovým hráčem v oblasti výroby kyanidů pro použití v syntéze, těžbě a průmyslových a zemědělských aplikacích.

Během covidu kolovala fáma, že hotelový řetězec Oyo založený Ritešem Agarwalem bankrotuje. Mladý miliardář tvrdí, že je to naopak a shání další investory.
Hotelový řetězec, co založil osmnáctiletý kluk, patří k největším na světě
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.