Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Draslovka získá z fondů Oaktree tři miliardy na svůj další růst

Draslovka, ilustrační foto
ČTK
Veronika Kudrnová
vku

Česká chemička Draslovka uzavřela dohodu s firmou Oaktree Capital Management, která do ní bude investovat 150 milionů dolarů. Kapitál Draslovka využije na svůj další růst. Firma také oznámila další důležitou akvizici, tentokrát australské společnosti Mining and Process (MPS).

Reklama

Draslovka uzavřela strategické partnerství s fondy spravovanými firmou Oaktree Capital Management, které chemičce přinese 150 milionů dolarů (přes tři miliardy korun) preferovaného kapitálu na podporu další růstové strategie společnosti.

„Jsme rádi, že jsme mohli uzavřít strategické partnerství se společností Oaktree, protože se snažíme naplnit naši ambiciózní strategii růstu,“ uvedl uvedl Pavel Brůžek, CEO společnosti Draslovka. Oaktree podle něj přináší do Draslovky významné investiční znalosti a bohaté zkušenosti z oboru.

Draslovka také dokončila akvizici společnosti Mining & Process Solutions (MPS), která přichází nedlouho po loňských významných akvizicích americké společnosti Chemours Mining Solutions (v prosinci 2021) a dohodě o koupi jihoafrického podniku Sasol na výrobu kyanidu sodného.

Draslovka, ilustrační foto

Draslovka po fiasku v Jižní Africe dotáhla obří kšeft s Američany

Česká chemička Draslovka dokončila převzetí divize Mining Solutions americké společnosti The Chemours Company za 521 milionů dolarů (téměř 12 miliard korun). Firma v tiskové zprávě oznámila, že se tak stala největším výrobcem pevného kyanidu sodného. Oznámení přichází jen den poté, co se objevily zprávy o zamítnutí její akvizice další firmy na výrobu kyanidu sodného, tentokrát z Jihoafrické republiky.

Přečíst článek

Reklama

Akvizice MPS rozšíří nabídku Draslovky o ekologicky udržitelná řešení pro těžbu řady prvků vzácných kovů, mědi, niklu a kobaltu, jejichž význam s přechodem na elektromobilitu a digitální ekonomiku významně roste. Cenu transakce a další detaily k ní ale firma nezveřejnila.

Společnost MPS má výhradní práva na hydrometalurgický proces loužení rud a nerostů glycinem, což je ekologicky šetrné a účinné řešení v ekologicky citlivých lokalitách. Exkluzivní licenční smlouva s Curtin University z australského Perthu jí navíc poskytuje trvalou podporu a umožňuje přístup k výsledkům nejaktuálnějších výzkumů v oboru.

Majoritními vlastníky holdingu jsou od roku 2013 bývalí spolumajitelé Mostecké uhelné Petr Pudil a Vasil Bobela spolu s Janem Dobrovským. Zmíněná trojice působí pod značkou bpd partners. Menšinových 25 procent drží B3 Holding, za kterým stojí bývalý ředitel Draslovky Pavel Brůžek a jeho dva synové.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Igor Rattaj, zakladatel společnosti TMR

TMR si jde na burzy pro miliardy. Chceme ozdravit firmu, říká Igor Rattaj

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme