Drony jsou v kurzu. Primoco UAV ale meziročně vydělalo méně

Český výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV loni vykázal čistý zisk přes 122 milionů korun, což bylo meziročně téměř o 106 milionů méně. Konsolidované výnosy činily 471 milionů korun a zisk před zdaněním a odpisy 147 milionů. Podnik zároveň disponoval hotovostí 231 milionů korun. Uvedl to šéf a zakladatel firmy Ladislav Semetkovský.
Tržby se po výrazném růstu v předchozím období loni ustálily v blízkosti půlmiliardové hranice. Dle šéfa společnosti se však nedá hovořit o stagnaci poptávky. „S ohledem na bezpečnostní situaci ve světě a stále častější uplatnění v civilním sektoru, se zájem o bezpilotní prostředky neustále zvedá. Pohybujeme se však ve vysoce sofistikovaném oboru, kde se uzavření jedné transakce od prvotního kontaktu až po dodávku počítá na roky, spíše než na měsíce,“ popisuje ředitel společnosti s tím, že se počet otevřených obchodních jednání v různé fázi rozpracovanosti v roce 2024 znásobil.
Myšlenka bezpilotního letounu vznikla otázkou, jak nahradit pilotovaný vrtulník. Za deset let od nápadu má Primoco Ladislava Semetkovského bezpilotní letouny One 150, které brázdí nebe v patnácti zemích čtyř kontinentů. Jsou certifikované v civilní i vojenské oblasti.
Ladislav Semetkovský: Naše drony na Ukrajině nezabíjejí. Jen špehují
Zprávy z firem
Společnost loni také získala největší zakázku ve své historii. „Kontrakt na dodávku 24 strojů One 150 za 450 milionů korun je významný nejen z hlediska samotného prodeje, ale každý bezpilotní letoun, jenž putuje k zákazníkovi, s sebou nese potenciál dlouhodobé spolupráce – od servisu a údržby, přes výcvik operátorů až po případné doplnění flotily na základě příznivých zkušeností s One 150,“ doplnil Semetkovský.
Bezpilotní letoun Primoco One 150 jako první ve své kategorii středně těžkých bezpilotních strojů letos v zimě získal vojenskou certifikaci dle standardů NATO. Bez dalších dodatečných zkoušek tak může být zařazován do výzbroje států NATO, což je klíčové v době, kdy zejména evropští členové Severoatlantické aliance postupně ohlašují výrazné navýšení výdajů na obranu. Kromě toho drží i civilní oprávnění létat nad hustě osídlenými oblastmi, což rozšiřuje možnosti jeho komerčního využití či nasazování na mise operované policií, hasiči, záchranáři či dalšími bezpečnostními složkami.
Bezpilotní letoun One 150 českého výrobce Primoco UAV získal vojenskou certifikaci standardů Severoatlantické aliance (NATO). Obdržel také civilní oprávnění k provozu letounu nad hustě osídlenou městskou zástavbou. Udělení certifikace podle firmy zjednoduší možnost prodeje do zahraničí, státy NATO ho budou moci zařazovat do výzbroje napřímo.
Český bezpilotní letoun získal certifikaci NATO
Zprávy z firem
Společnost v roce 2024 rovněž významně investovala, aby byla na budoucí růst dodávek připravena. V průmyslové zóně v Písku získala pozemky, na nichž plánuje v roce 2026 začít stavět nové výrobní, servisní, řídicí a výcvikové centrum. Kromě toho již disponuje dokončenou projektovou dokumentací, na jejímž základě podala žádost o stavební povolení. Projekt, jenž leží v těsné blízkosti firemního letiště, a počítá s vysokou mírou robotizace a automatizace, navýší výrobní kapacitu Primoco UAV na 300 letounů ročně – trojnásobek současného maxima.
Letový test společnost Airbus ukázal, jak lze její zpravodajský software využít k autonomnímu řízení skupiny bezpilotních letounů. Díky tomu mohou operátoři na zemi nebo piloti v letadlech s posádkou řídit několik dronů současně a zbavit se tak náročných úkolů, jako je sledování a kontrola rozsáhlých oblastí. Díky tomu se mohou lépe soustředit na hlavní cíle mise.
Airbus a Primoco tvoří dokonalý špionážní tým. Řídí jej umělá inteligence
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.