Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Důležitý milník pro Uber. Poprvé vykázal provozní zisk, za konkurencí ale zaostává

Uber
iStock

Provozovatel alternativní taxislužby Uber vykázal ve třetím čtvrtletí poprvé v historii provozní zisk. Činil osm milionů dolarů (asi 175,5 milionu korun) oproti ztrátě 625 milionů dolarů ve stejném období loni. Uber přesto vykázal čistou ztrátu 2,4 miliardy dolarů. Velký podíl na ní měl pokles hodnoty podílu, který firma vlastní v čínské konkurenční společnosti Didi.

Tržby Uber ve třetím čtvrtletí zvýšil o 72 procent na 4,8 miliardy dolarů. Americká firma to uvedla ve čtvrtek po skončení burzovního obchodování. Překonaly tak očekávání analytiků oslovených společností Refinitiv, kteří odhadovali tržby 4,4 miliardy dolarů. Výhled na konec roku ale zaostal za odhady i za konkurenčním Lyftem.

Tesla, ilustrační foto

Tesla smlouvu s firmou Hertz ještě nepodepsala, práskl Musk a rázem zchudl

Akciové rally Tesly zatnul tipec sám její šéf Elon Musk. Jak jinak, než příspěvkem na Twitteru. Kápo automobilky na sociální síti přiznal, že objednávku od autopůjčovny Hertz na 100 tisíc elektromobilů zatím Tesla nepodepsala.

Přečíst článek

Výrazně ožil hlavní obor podnikání firmy, tedy poskytování alternativních taxislužeb, který se během pandemie občas téměř zastavil. Nyní jí rezervace narostly o 67 procent. Nadále se dařilo i donáškové službě Uber Eats.

Finanční ředitel Uberu Nelson Chai hovořil nazval kladný provozní zisk „důležitým milníkem“. Akcie přesto po skončení obchodování oslabily.

Uber očekává, že ve čtvrtém kvartálu se bude upravený zisk pohybovat od 25 do 75 milionů dolarů. Analytici v anketě Refinitiv ho odhadli výrazně výše, tedy na 114 milionů dolarů.

Původní záměr globální daně mířil na technologické giganty, návrhu se proto přezdívalo GAFA, podle počátečních písmen největších internetových hráčů (Google, Amazon, Facebook a Apple).

Tereza Zavadilová: Inflace, deflace a Moorův zákon

Technologický pokrok věci podstatně zlevňuje, tlak na ceny nevydrží věčně.

Přečíst článek

Ve srovnání s rivalem Lyft jsou hospodářské výsledky Uberu zklamáním. Lyft v úterý oznámil svůj druhý čtvrtletní upravený zisk za sebou ve výši 67,3 milionu dolarů. Uvedl také, že ve čtvrtém čtvrtletí očekává upravený EBITDA (provozní zisk před odpisy) mezi 70 a 75 miliony dolarů. Obě firmy ale opět odmítly sdělit, kdy očekávají, že se dostanou do čistého zisku.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme