„Dva měsíce bez práce, to už není legrace“. Tisíce lidí protestovaly před Liberty Ostrava

Přes dva tisíce lidí se sešlo před hutním podnikem Liberty Ostrava na protestním mítinku za zachování výroby. Předseda OS KOVO Roman Ďurčo řekl, že situace v Liberty je kritická. Není podle něj vůbec jisté, že zaměstnanci dostanou příští mzdy. Odboráři v prohlášení vyzvali vládu k aktivnímu přístupu a k záchraně firmy a Evropskou komisi požádali o ochranu evropského trhu.
Protest začal čtvrt hodiny po poledni a trval zhruba hodinu. Na mítinku vystoupili odboroví předáci z huti a celostátních organizací i jejich kolegové ze zahraničí. Většina provozů podniku už dva měsíce stojí. „Máme velké obavy, že už se fabrika nerozjede,“ řekl Ďurčo.
„Žádáme naše představitele, vládu, aby nám pomohli zajistit obnovení výroby oceli v Liberty Ostrava v zájmu zachování provozu a zaměstnanosti,“ řekl předseda odborové organizace ocelárny Liberty Roman Bečica. Situace huti podle něj nepoškodí jen její zaměstnance, ale celý kraj i republiku.
„Nemůžeme dopustit, aby tato firma byla rozprodána, roztrhána na kousky, tak jak jsme to viděli ve Vítkovicích, v Kladně i jinde,“ řekl předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina.
Majitele koncernu GFG Alliance, do nějž ostravská huť patří od roku 2019, britského podnikatele Sanjeeva Guptu odboráři vyzvali, aby bezodkladně začal pracovat na spuštění provozu včetně prvovýroby. „Žádáme Evropskou komisi o přehodnocení rozhodnutí pro ocelářský průmysl a ochranu evropského trhu. Žádáme aktivní přístup vlády k záchraně firmy. Očekáváme akutní zásah majitele s řešením financí,“ uvedli odboráři mimo jiné v prohlášení.
Farmáři v Česku protestovali proti byrokracii a ekologickým požadavkům v zemědělství a proti dovozu ze zemí mimo Evropskou unii. S až stovkami traktorů v jednotlivých krajích zpomalovali dopravu ve městech, na hlavních silnicích a u hraničních přechodů. Tam se setkávali s kolegy z dalších středoevropských zemí, kteří se do protestu také zapojili.
Zemědělci pokračovali v protestech, zablokovali hranice. Jejich situace je skutečně zoufalá, uvedl šéf Agrární komory
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.