E-shop Mamut dluží skoro dvě miliardy, podal na sebe insolvenční návrh

Pražská firma Mammoth, provozující e-shop s elektronikou Mamut, dluží asi 1,96 miliardy korun. Podala na sebe insolvenční návrh, ve kterém žádá soud o vyhlášení konkurzu. Vyplývá to z údajů zveřejněných v insolvenčním rejstříku, na které upozornil server HN.cz. Firma uvádí, že se do problémů dostala, když jí přestali hradit závazky odběratelé zboží. Peníze Mammoth dluží hlavně dodavatelům elektroniky, většinu dluhů ale zpochybňuje. Některé zboží podle firmy možná nebylo vůbec dodáno, prověřuje to podle Mammothu policie.
Mammoth v insolvenčním návrhu píše, že dluží 50 věřitelům skoro dvě miliardy. Závazky za zhruba 544 milionů jsou už více než 30 dní po splatnosti, z toho 46 milionů dokonce přes tři měsíce po splatnosti. Většinu dluhů má Mammoth vůči společnostem T-Mobile a J&T Leasing, od kterých odebíral elektroniku. Mammoth část zboží prodával či pronajímal dalším firmám, které ale podle provozovatele e-shopu přestaly loni na podzim za zboží platit a od začátku letošního března s Mammothem nekomunikují.
Brno a nadšení pro fajn lidi a nápady svedly dohromady dva investory dvou generací, kteří skrze Jinej fond podporují nadějné projekty. Spoluzakladatelé fondu, zkušený investiční matador a miliardář Jiří Hlavenka a ve své době vůbec nejmladší český podnikatel Jan Sláma, společně investovali do startupů v jejich nejranější fázi rozvoje desítky milionů korun. Jak dobře šlape tato synergie zkušeností a mladého elánu? Kde vidí investiční příležitosti? A proč se čeští startupisté oproti těm ze Západu drží víc při zemi, prozrazuje investorské duo v dalším díle seriálu Young Money Patrika Borýska.
Buzz kolem ChatGPT nechápeme, říká miliardář Hlavenka i třiadvacetiletý podnikatel
Money
Přestože Mammoth tvrdí, že se do problémů dostal kvůli neplacení firem za zboží, které jim prodal či pronajal, zároveň popírá své dluhy za toto zboží vůči T-Mobile a J&T Leasing celkem za 1,86 miliardy. Tvrdí, že dodávky zboží byly pouze fiktivní, a část pohledávek T-Mobile a J&T Leasing proto bude zpochybněna. „Z dokumentů, které má dlužník (firma Mammoth, pozn. red.) k dispozici, totiž vyplývá, že zboží nemuselo být dlužníkovi vůbec dodáno, a není tak jisté, zda závazky dlužníka tak, jak tvrdí dlužníkovi věřitelé, skutečně existují, nebo jsou jen závazky zdánlivými, nebo zda existují v tvrzené výši,” píše Mammoth v insolvenčním návrhu.
Tržby zlínské skupiny HP Tronic loni meziročně vzrostly o pět procent na 25,3 miliardy korun. Provozní zisk EBITDA (před započtením daní, úroků a odpisů) činil 942 milionů korun, proti roku 2021 klesl v důsledku neočekávané ekonomické a mezinárodní situace o 350 milionů korun. Součástí skupiny je maloobchodní prodejce spotřební elektroniky Datart i výrobce Eta.
Provozní zisk majitele Datartu loni klesl pod miliardu
Zprávy z firem
Mluvčí T-Mobile Patricie Šedivá ale serveru HN.cz řekla, že Mammoth plnění dodávek od T-Mobilu průběžně potvrzoval předávacími protokoly, ze kterých nevyplývala žádná pochybnost. „T-Mobile si je svojí pozicí pozicí jednoznačně jistá,” uvedla Šedivá. Podle mluvčí si operátor pohledávku nechal potvrdit renomovanou auditorskou společností. J&T Banka se podle HN.cz k situaci nevyjádřila a mediální zástupkyně firmy Mammoth Aneta Havlová serveru sdělila, že nebude poskytovat informace nad rámec insolvenčního podání.
Investiční fond Hartenberg Holding ze svěřenských fondů expremiéra Andreje Babiše koupil táborskou textilní firmu Unuodesign. Ta vyrábí dětské oblečení a prodává látky. Fond získal majetkový podíl 70 procent. Vyplývá to z informací v obchodním rejstříku. Výši akvizice v něm firmy neuvedly.
Babišův Hartenberg koupil táborskou textilku
Zprávy z firem
Firma Mammoth navrhuje Městskému soudu v Praze, aby byl vůči ní vyhlášen konkurz. Jedná se o likvidační řešení úpadku, kdy se rozprodá majetek dlužníka. Přitom však sama společnost Mammoth v insolvenčním návrhu píše, že má movitý majetek pouze za 34 milionů. Zbytek majetku firmy tvoří hlavně závazky jiných společností vůči Mammothu za dodané zboží za 2,1 miliardy. Tyto pohledávky jsou ale podle Mammothu pravděpodobně nedobytné.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.