Podnikatelská aktivita v eurozóně roste nejrychleji za 21 let
Podnikatelská aktivita v eurozóně v srpnu pokračuje v silném růstu, jeho tempo jen mírně zpomalilo z 20letého maxima dosaženého v červenci, uvedla organizace IHS Markit. Rychlé tempo očkování umožňuje dalším podnikům obnovovat aktivity a poskytuje větší volnost spotřebitelům.
Souhrnný index, který sleduje aktivitu v průmyslu i ve službách, podle předběžných údajů IHS za srpen klesl na 59,5 bodu z červencových 60,2 bodu. Zůstal však vysoko nad klíčovou 50bodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.
„Hospodářské oživení eurozóny si v srpnu udrželo impozantní tempo,” uvedl hlavní ekonom IHS Markit Chris Williamson. Dodal, že průměrné tempo růstu podnikatelské aktivity ve třetím čtvrtletí je zatím nejrychlejší za 21 let.
České banky hlídáme, hypoteční pravidla příliš neporušují. Nemovitosti jsou drahé, ale už jsou vidět signály ochlazení, říká v rozhovoru pro server newstream.cz viceguvernér České národní banky (ČNB) Marek Mora. My nechráníme spotřebitele, ale finanční stabilitu, říká viceguvernér Mora
Leaders
Problémy v dodavatelském řetězci
Růst aktivity nicméně nadále brzdí problémy v dodavatelském řetězci, například globální nedostatek čipů. „Prodlevy v dodavatelském řetězci nadále způsobují chaos, v důsledku toho firmy nedokážou uspokojovat poptávku a zvyšují se jim náklady,” uvedl Williamson.
Údaje rovněž ukázaly, že podniky v srpnu nabíraly zaměstnance téměř rekordním tempem. „Odráží to snahy podniků zvýšit provozní kapacity a uspokojit poptávku,” upozornil Wililamson. Navzdory těmto snahám se objem nevyřízených zakázek v srpnu zvyšoval třetím nejprudším tempem v historii průzkumu.
Statistický úřad Eurostat minulý týden potvrdil, že hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny se ve druhém čtvrtletí zvýšil o dvě procenta po poklesu o 0,3 procenta v prvním kvartálu. Ekonomika eurozóny se tak vymanila z dvojité recese, kterou způsobila pandemie nemoci covid-19. Mezinárodní měnový fond (MMF) v červenci zlepšil odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny na 4,6 procenta z dříve předpokládaných 4,4 procenta.
Prestižní institut Gallup každoročně hodnotí, jak se zaměstnanci v jednotlivých zemích staví ke své práci. Z nejnovějšího průzkumu vyplývá, že jen 16 procent českých zaměstnanců patří k pracovním nadšencům.Čeští zaměstnanci jsou stále spíš "salámisti", ukazuje globální studie
Leaders
Evropská centrální banka se rozhodla podporovat ekonomiku eurózony déle, než plánovala. „Bankéři se bojí více dopadů toho, kdy by od rozvolněné měnové politiky ustoupili příliš brzy,” říká šéf Treasury Trinity Bank Karel Růžička.Růžička: ECB věří, že inflace je jen dočasná
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.