Employee Stock Ownership Plan. Jak funguje? Vysvětlují právníci
Přestože jsou Employee Stock Ownership Plan (ESOP) programy účinným motivačním prvkem, jenž může být výhodným jak pro zaměstnavatele, tak zaměstnance, jejich implementace je v evropském právním prostředí, včetně toho českého, značně komplikovaná. Specializovaný právní podcast Právo k Ranní Kávě se tak zaměří na problematiku ESOP programů v ČR a představí nejen problematiku zaměstnaneckých akcií, opcí, a jejich daňových aspektů, ale také příkladem to, jaké výhody takové programy mohou přinést startupům.
V dalším díle podcastu Právo k Ranní Kávě se moderátor Martin Frolík se svým hostem, seniorním advokátem AK PRK Partners a specialistou na kapitálové a finanční trhy, Janem Ditrychem, společně zaměří na problematiku tzv. ESOP programů, které lze volně definovat jako plány, které zaměstnavatel, typicky obchodní společnost, připravuje pro své zaměstnance s cílem, aby tito mohli participovat na pozitivním vývoji svého zaměstnavatele, když společně s ekonomickým růstem zaměstnavatele může objektivně dojít ke zhodnocení i jejich vlastního majetku.
Na rozhovor s hostem tradičně naváže advokátka Kristýna Faltýnková s novinkami z legislativy a judikatury. Přiblíží změny, které by měly přinést například: návrh novely zákoníku práce (mj. zpružňující pravidla pro dání výpovědi z pracovního poměru). Dále se zaměří na návrh zákona o správě informací o stavbě, informačních modelech stavby a vystavěného prostředí (tzv. zákon o BIM) i návrh novely zákona o účetnictví, auditorech a dorovnávacích daních, nebo návrh novely zákona o silniční dopravě (upravující mj. vznik Inspekce silniční dopravy).
Z judikatury pak Faltýnková shrne rozsudek Nejvyššího správního soudu (sp. zn. 8 As 136/2022), který se týká otázky projevu advokáta snižujícího důstojnost advokátního stavu. A dále pak medializovaný nález Ústavního soudu (sp. zn. Pl. ÚS 52/23), kterým Ústavní soud zrušil chirurgický zákrok včetně sterilizace jako podmínku změny pohlaví.
Aktuální díl právního podcastu si můžete poslechnout v úvodu tohoto článku nebo na vaší oblíbené podcastové platformě. Jsme na Spotify, Google Podcasts i Apple Podcasts.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.