Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Employee Stock Ownership Plan. Jak funguje? Vysvětlují právníci

 nst
nst

Přestože jsou Employee Stock Ownership Plan (ESOP) programy účinným motivačním prvkem, jenž může být výhodným jak pro zaměstnavatele, tak zaměstnance, jejich implementace je v evropském právním prostředí, včetně toho českého, značně komplikovaná. Specializovaný právní podcast Právo k Ranní Kávě se tak zaměří na problematiku ESOP programů v ČR a představí nejen problematiku zaměstnaneckých akcií, opcí, a jejich daňových aspektů, ale také příkladem to, jaké výhody takové programy mohou přinést startupům.  

Reklama

V dalším díle podcastu Právo k Ranní Kávě se moderátor Martin Frolík se svým hostem, seniorním advokátem AK PRK Partners a specialistou na kapitálové a finanční trhy, Janem Ditrychem, společně zaměří na problematiku tzv. ESOP programů, které lze volně definovat jako plány, které zaměstnavatel, typicky obchodní společnost, připravuje pro své zaměstnance s cílem, aby tito mohli participovat na pozitivním vývoji svého zaměstnavatele, když společně s ekonomickým růstem zaměstnavatele může objektivně dojít ke zhodnocení i jejich vlastního majetku.

Na rozhovor s hostem tradičně naváže advokátka Kristýna Faltýnková s novinkami z legislativy a judikatury. Přiblíží změny, které by měly přinést například: návrh novely zákoníku práce (mj. zpružňující pravidla pro dání výpovědi z pracovního poměru). Dále se zaměří na návrh zákona o správě informací o stavbě, informačních modelech stavby a vystavěného prostředí (tzv. zákon o BIM) i návrh novely zákona o účetnictví, auditorech a dorovnávacích daních, nebo návrh novely zákona o silniční dopravě (upravující mj. vznik Inspekce silniční dopravy).

Z judikatury pak Faltýnková shrne rozsudek Nejvyššího správního soudu (sp. zn. 8 As 136/2022), který se týká otázky projevu advokáta snižujícího důstojnost advokátního stavu. A dále pak medializovaný nález Ústavního soudu (sp. zn. Pl. ÚS 52/23), kterým Ústavní soud zrušil chirurgický zákrok včetně sterilizace jako podmínku změny pohlaví. 

Aktuální díl právního podcastu si můžete poslechnout v úvodu tohoto článku nebo na vaší oblíbené podcastové platformě. Jsme na Spotify, Google Podcasts i Apple Podcasts.

PRK Partners, užito se svolením

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme