Energetičtí obchodníci z Evropy stále čile nakupují v Rusku
Dva z největších světových nezávislých obchodníků s energií Vitol a Gunvor zůstávají významnými kupci rafinované ropy z Ruska. Obě firmy kupují ruskou ropu ve velkém i více než rok poté, co slíbily, že své obchody s Moskvou po invazi Ruska na Ukrajinu drasticky omezí. Analýza záznamů ruského celního úřadu o vývozu za čtyři měsíce letošního roku ukazuje, že obě firmy patřily mezi deset největších kupců rafinovaných produktů, jako je benzin a nafta, uvedl list Financial Times (FT).
Společnost Gunvor, která sídlí ve Švýcarsku, byla podle hodnoty osmým největším kupcem. Přepravila jeden milion tun ropných produktů v hodnotě zhruba 540 milionů dolarů (11,7 miliardy korun). Firma Vitol, jejíž vedení sídlí v Londýně a Ženevě, byla desátým největším kupcem. Přepravila zhruba 600 tisíc tun v hodnotě kolem 400 milionů dolarů.
Obě společnosti potvrdily, že pravidelně kupují ruské rafinované palivo. Zpochybnily ale správnost údajů.
Obchod s rafinovanými produkty západní sankce nezakazují, a Washington ho dokonce podpořil, aby se tak omezilo přerušení dodávek, pokud ale budou obchodníci dodržovat omezení zavedená západními zeměmi po invazi. Mezi sankční omezení patří stanovení cenového stropu zeměmi ze skupiny předních ekonomik světa G7 letos v únoru, který určuje maximální cenu, kterou Moskva může získat za prodej rafinovaných produktů.
Nafta v Česku už stojí i 29,90 koruny za litr. A půjde ještě dolů. Obrovské zlevnění je ale podle ekonoma Lukáše Kovandy výsledkem toho, že do EU stále proudí ruská ropa, a to přes země typu Číny, Singapuru či Turecka, kterým se přezdívá „pračky špinavé ruské ropy“.Pračky špinavé ruské ropy jedou naplno. Češi tak tankují litr nafty i pod třicet korun
Money
Nicméně možné problémy s dodržováním cenového stropu v kombinaci s rizikem, že obchodování s Ruskem bude mít v Evropě negativní dopad na pověst firmy, přiměl řadu obchodníků, včetně BP a Shell, obchody s Ruskem přerušit. Vitol a Gunvor přerušily pouze obchody s ruskou ropou.
Celní prohlášení o vývozu jsou jedním z posledních zbývajících nástrojů pro analýzu ruských obchodních toků, protože Moskva loni přestala zveřejňovat svoji celkovou statistiku. Data ukazují, že celkem 50 společností vyvezlo za první čtyři měsíce letošního roku z Ruska rafinovanou ropu za 16 miliard USD.
Gunvor uvádí, že jeho záznamy ukazují, že firma koupila za sledované období více než 700 tisíc tun v hodnotě kolem 330 milionů dolarů. Vitol uvedl, že celní prohlášení nejsou v souladu s jeho vnitřními záznamy, ale odmítl svá data poskytnout. Zopakoval komentář svého ředitele Russella Hardyho z letošního března, kdy uvedl, že denně zobchoduje méně než 100 tisíc barelů. To by za čtyři měsíce znamenalo maximálně 1,5 milionu tun.
Gunvor a Vitol podle celních záznamů jsou mezi deseti největšími kupci ruské rafinované ropy jediné dvě západní firmy. Zbývajících osm jsou buď obchodníci kontrolovaní Ruskem nebo nedávno zřízené subjekty ve Spojených arabských emirátech, Hongkongu a Singapuru. První pozice patří firmě Litasco, obchodní divizi ruského Lukoilu.
Dovoz ruské ropy do Indie se loni zdesetinásobil. Uvedl to indický finanční ústav Bank of Baroda, nad kterým má kontrolu stát. Zatímco v roce 2021 zastupovala ruská ropa dvě procenta ročního dovozu ropy do Indie, loni to bylo téměř 20 procent, informovala s odkazem na zprávu indické banky stanice BBC.Slevy na ruskou ropu zabraly. Její dovoz do Indie stoupl desetkrát
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.