Epic Game jde tvrdě proti Applu. Chce ještě víc oslabit App Store

Americká společnost Epic Games, tvůrce hry Fortnite, se odvolá proti pátečnímu rozhodnutí soudu v jejím sporu s firmou Apple. Soud vyhověl stížnosti Epic pouze částečně a v mnoha bodech vyznělo rozhodnutí ve prospěch společnosti Apple, uvedla agentura Reuters.
Americký soud v pátek nařídil společnosti Apple, aby odstranila část omezení v jejím obchodě s aplikacemi App Store v rámci sporu mezi výrobcem iPhonů a vývojářem her Epic Games. Rozhodnutí ohrožuje jeden z největších příjmů Applu a mohlo by vývojářům aplikací ušetřit miliardy dolarů, upozornila v pátek agentura AP.
Soudkyně Yvonne Gonzalezová Rogersová v pátek uvedla, že Apple bude muset uvolnit některá pravidla pro vývojáře. Podle zprávy soudu Apple nemůže vývojářům zakázat, aby ve svých aplikacích měli tlačítka nebo odkazy, které zákazníky nasměrují na jiné způsoby placení mimo vlastní systém nákupu v aplikacích Applu, který vývojářům účtuje provize ve výši až 30 procent. Apple také podle soudkyně nemůže vývojářům zakázat komunikaci se zákazníky prostřednictvím kontaktních údajů, které vývojáři získali při registraci zákazníků v rámci aplikace.
Americká společnost Apple se rozhodla ustoupit ve sporu s vývojáři a po dohodě s nimi umožní, aby tvůrci aplikací mohli přímo kontaktovat zákazníky a informovat je o jiných možnostech platby než přes virtuální obchod App Store, který patří Applu.
Apple ustoupil vývojářům aplikací, přijde o část příjmů
Zprávy z firem
Soud však nevyhověl některým přáním firmy Epic Games jako donutit Apple, aby otevřel iPhony obchodům s aplikacemi třetích stran. Rozhodl také, že firmě Epic Games se nepodařilo prokázat, že Apple má nezákonné monopolní postavení, ale pouze že se firma dopustila jednání, které podle kalifornských zákonů narušuje konkurenci, uvedla agentura Reuters.
Navíc soudkyně zasadila firmě Epic ránu, když rozhodla, že tvůrce populární videohry Fortnite porušill smlouvu s Applem, protože do své aplikace přidal platební systém, který není od Applu, kvůli kterému vlastně celý spor vznikl. A nařídila firmě Epic zaplatit Applu odškodné téměř 3,7 milionu dolarů (79,4 milionu korun).
Generální ředitel Tim Sweeney na twitteru rozhodnutí zkritizoval a napsal, že „není výhrou pro vývojáře ani spotřebitele”. Dodal, že Fortnite se do obchodu s aplikacemi Applu vrátí, jakmile bude moci nabízet konkurenceschopné platby v rámci aplikace. „Budeme bojovat dál,” dodal.
[[Twitter status: https://twitter.com/TimSweeneyEpic/status/1436370670166945792]]
Podle analytiků může dopad pátečního rozhodnutí soudu do značné míry záviset na tom, jak se Apple postaví k jeho realizaci. Kritici i konkurenti firmy uvádějí, že pravděpodobnější je, že se při prosazování požadovaných změn obrátí spíše na zákonodárce než na soud.
Firma Epic Games je známá především jako tvůrce herního hitu Fortnite, který si našel po celém světě asi 400 milionů příznivců. Firma loni vybavila svoji hru platební bránou, a tím obešla poplatek, který za distribuci musela odvádět Apple. Apple poté okamžitě vyřadil hru ze své platformy App Store a Epic Games pak podal na Apple žalobu.
Americký Netflix chce rozkročit do nové sféry. Vedle filmů, seriálů a dokumentů chce na své streamovací platformě nabízet i videohry. Už od příštího roku.
Netflix bude streamovat i videohry. Už hledá vývojáře
Zprávy z firem
Čínská společnost Tencent koupí britského vývojáře videoher Sumo za 1,27 miliardy dolarů (27,6 miliardy korun). Tencent tak rozšíří své portfolio videoher, které se umísťují na předních místech žebříčků oblíbenosti, a posílí celosvětově svoji pozici.
Game on. Čínský Tencent za miliardy koupil další herní studio
Zprávy z firem
Do několika let chce největší sociální síť světa vytvořit digitální prostor, kde budeme žít více než v realitě. A Facebook zdaleka není sám. Jaký potenciál tyto snahy mají? A mohou uspět?
Zuckerberg chystá Matrix. A chce nás tam všechny
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.