Esprit ve finančních potížích. Firma podala v Německu návrh na insolvenci

Prodejce oděvů Esprit se dostal do finančních potíží. Skupina podala u soudu v Düsseldorfu návrh na vyhlášení insolvence na mateřskou společnost Esprit Europe a na šest německých dceřiných společností. S odvoláním na sdělení skupiny Esprit Holdings Limited to uvedla agentura DPA. Firma bude v obchodní činnosti zatím pokračovat.
Cílem společnosti je zajistit, aby evropský podnik, který je převážně řízen z Německa, byl schopen budoucího provozu. Firma už jednala se zainteresovaným finančním investorem a jednání o převzetí práv na značku pro Evropu jsou v pokročilé fázi.
Vedení a reorganizace firmy se podle sdělení ujmou právníci Christian Gerloff a Christian Stoffler. Podle Gerloffa se Esprit už delší dobu potýkal s poklesem tržeb. Insolvence se týká významných částí evropského podnikání, dceřiné firmy v Belgii a ve Švýcarsku podaly návrh na insolvenci už letos v březnu.
Esprit působí zhruba ve 40 zemích světa. Hlavní sídlo má v německém Ratingenu a v Hongkongu, Německo je pro skupinu nejdůležitějším trhem. V Německu má 57 obchodů, v Evropě 124. Firma Esprit Europe GmbH, která sídlí v Ratingenu, je mateřskou společností pro Německo, Francii, Belgii, Rakousko, skandinávské země, Polsko a Británii. Nákup a prodej firma provádí prostřednictvím poboček nebo divizí, které jsou v různých evropských zemích.
Firma už požádala o insolvenci v roce 2020, v době pandemie nemoci covid-19. V té době propustila zhruba třetinu pracovní síly a zavřela 100 poboček.
Největší evropské internetové tržiště s použitým oblečením Vinted se v loňském roce poprvé dostalo do zisku. Firmě pomohl rychlý růst tržeb v souvislosti s vyšším zájmem o nákup a prodej módy z druhé ruky. Čistý zisk činil 18 milionů eur (453 milionů korun) ve srovnání se ztrátou 20 milionů eur v roce 2022.
Lidé nepohrdnou módou ze sekáče. Internetové tržiště Vinted poprvé vykázalo zisk
Zprávy z firem
Drážďanský outlet bude po Lipsku pro Zalando teprve druhým v bývalé východní části.
Zalando otevře v Drážďanech kamenný obchod a sekáč
Zprávy z firem
Obchody módní značky Esprit mizí ze scény. Podle německých médií mají zavřít čtyři desítky prodejen, které tam provozuje franšízový operátor PTH Group. Druhou zemí, kde PTH působí, je právě Česko. Stejně jako u sousedů i zde se z Espritů stávají multibrandové prodejny Catches.
Módní značka Esprit zavírá. V Česku i Německu ji nahrazují multibrandové obchody Catches
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.