EU další sankce na ruský plyn neplánuje. Zaměří se na snížení závislosti

Evropská unie pravděpodobně nenavrhne postupné ukončení dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG) z Ruska jako součást nového balíku sankcí namířených proti Moskvě za její invazi na Ukrajinu. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Bloomberg. Místo sankcí chce v únoru představit plán, jak se postupně zbavit závislosti na ruských fosilních palivech.
Skupina deseti zemí EU tlačí na zpřísnění opatření vůči Rusku zavedením omezení na zemní plyn a LNG. Sankce zavedené unií však vyžadují jednomyslnost, které je obtížné dosáhnout vzhledem k hlasitému odporu Maďarska a přetrvávající závislosti některých dalších zemí na ruském plynu.
LNG zůstává jednou z posledních velkých energetických závislosti Evropy na Rusku poté, co byly ukončeny dodávky sítí plynovodů. Loni EU přivezla z Ruska rekordní objemy LNG, největšími dovozci byly Francie, Španělsko a Belgie.
Slovenský premiér Robert Fico v reakci na páteční mohutné demonstrace za proevropské směřování země řekl, že jsou organizovány na základě lží a zahraniční aktéři budou vyhoštěni.
Fico reagoval na demonstrace: Jsou svolávány na základě lží
Politika
Cenové šoky
Evropští politici se vyhýbají přísnějšímu omezení dovozu ruského LNG, aby se vyhnuli cenovým šokům, které v posledních letech nepříznivě ovlivnily evropský průmysl. V letech 2026 a 2027 se však očekávají nové dodávky ze zařízení v USA a Kataru, které jsou nyní ve výstavbě. To by mělo pomoci zmírnit ceny.
Spojené státy a Evropská unie postupně zavádějí sankce na některé ruské projekty LNG, aby omezily plány Moskvy na rozšíření vývozu. Tyto snahy ale jen málo přispěly ke snížení zájmu regionu o dodávky suroviny z Ruska.
EU plánuje schválit 16. balíček sankcí vůči Rusku 24. února. O dva dny později by měla představit plán postupného vyřazení ruských fosilních paliv. Tento plán pak nastíní opatření, která mají být přijata k ukončení dovozu, ale podrobná legislativa bude pravděpodobně předložena až později.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.