Evropané vykouřili polovinu produkce doutníků Habanos. A tržby výrobce utěšeně stouply

Tržby největšího kubánského výrobce doutníků Habanos v loňském roce vzrostly o dvě procenta na 545 milionů dolarů (12,2 miliardy korun). Firmě, která se zotavuje po pandemii nemoci COVID-19 a škodách způsobených velkým hurikánem, pomohla poptávka od zákazníků v Evropě.
Doutníky jsou jedním z nejznámějších kubánských produktů a důležitým zdrojem deviz pro ekonomiku země. Stále se vyrábějí ručně. Habanos má podle svých vyjádření na celosvětovém trhu s prémiovými tabákovými produkty podíl 40 procent a na prodeji ručně balených doutníků 80 procent.
Skotští výrobci whisky loni vyvezli 1,67 miliardy sedmisetmililitrových lahví tohoto nápoje, o 21 procent více než v roce předchozím. Největší odbyt nacházeli v regionu Asie a Tichomoří, zejména v Indii. Ta je nyní v čele exportního žebříčku podle objemu, a předstihla tak Francii. Vyplývá to z údajů Skotské asociace whisky (SWA).
Nový trend: nejvíce skotské whisky se loni vyvezlo do Indie
Enjoy
Evropa je i nadále hlavním pohonem růstu poptávky po kubánských doutnících. Připadá na ní více než polovina prodeje. Asijsko-pacifická oblast má na celkovém prodeji podíl 19 procent, Severní a Jižní Amerika 15 procent a Afrika a Blízký východ 12 procent. V Evropě rostl prodej především ve Španělsku, Francii a Německu. V Asii se stala důležitým trhem a hnací silou prodeje v regionu Čína.
Ničivé následky hurikánu Ian
Společnost se v poslední době potýká s dopady pandemie, a také s ničivými následky hurikánu Ian, který zasáhl především Pinar del Río, hlavní tabákovou oblast na ostrově.
Habanos je společným podnikem kubánské státní firmy Cubatabaco a španělské Altadis z britského koncernu Imperial Brand. Má na starosti prodej a marketing kubánských doutníků na celém světě. Mezi nejznámější značky firmy patří Cohiba, Montecristo, Romeo y Julieta či Partagás. Kubánské doutníky se prodávají ve 140 zemích na pěti kontinentech, výjimkou jsou Spojené státy, kam je jejich legální vývoz zakázán kvůli více než šest desetiletí trvajícímu hospodářskému embargu, upozornila agentura Reuters.
Výrobci francouzského koňaku loni celosvětově prodali 212,5 milionu lahví, což je meziročně o 4,8 procenta méně. Přesto to byl po rekordních letech 2019 a 2021 třetí nejlepší rok v historii. Na svém webu to uvedl Svaz výrobců koňaku se sídlem ve francouzském městě Cognac.
Po šampaňském hlásí jeden z nejlepších roků i výrobci proslulých francouzských koňaků
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.