Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Evropské vozítko dopraví na Mars Airbus. Bude hledat stopy života

Zkoumání Marsu
Profimedia.cz
Michal Nosek
nos

Airbus získal kontrakt v hodnotě 194 milionů dolarů na vývoj přistávací platformy, která dopraví vozítko vyrobené ve Spojeném království na Mars za účelem hledání známek života.

Evropská vesmírná agentura udělila společnosti Airbus smlouvu na stavbu přistávacího modulu pro misi ExoMars, která má být vypuštěna v roce 2028. Rover vyrobený společností Airbus, má přistát na Marsu na konci desetiletí.

Smlouva je první svého druhu pro Evropu a přichází v době, kdy se region snaží snížit svou závislost na USA, zejména v obranném a kosmickém sektoru. Poslední mise roveru byla v roce 2021, kdy USA přistály se svým vozidlem Perseverance na Rudé planetě, aby sbíraly kameny a další materiály pro studium zpět na Zemi.

Ladislav Semetkovský

Ladislav Semetkovský: Naše drony na Ukrajině nezabíjejí. Jen špehují

Myšlenka bezpilotního letounu vznikla otázkou, jak nahradit pilotovaný vrtulník. Za deset let od nápadu má Primoco Ladislava Semetkovského bezpilotní letouny One 150, které brázdí nebe v patnácti zemích čtyř kontinentů. Jsou certifikované v civilní i vojenské oblasti.

Přečíst článek

Rover, pojmenovaný po britské vědkyni Rosalind Franklinové, byl připraven ke startu v roce 2022, ale ESA přerušila spolupráci ve vesmíru s Ruskem poté, co začala válka na Ukrajině. To znamenalo, že Evropa musela nahradit chybějící ruské vybavení pro misi, včetně přistávacího modulu na Marsu, uvedl v prohlášení britský ministr pro technologie Peter Kyle.

Přistání na Marsu je náročné kvůli písečným dunám, útesům a balvanům roztroušeným po celé planetě. Z tohoto důvodu bude mít přistávací plošina dvě rampy zabudované na opačných stranách, takže rover může podle prohlášení sjet na nejhladší povrch. Na Marsu bude rover Rosalind Franklin schopen vrtat dva metry do povrchu, aby sbíral vzorky a zaznamenával údaje o atmosféře a struktuře povrchu.

"Mise naplní naše vesmírné know-how ve Spojeném království a posouvá naše kolektivní chápání naší sluneční soustavy," napsala Kata Escott, výkonná ředitelka Airbus Defence and Space, v prohlášení pro agenturu Bloomberg. Kontrakt bude financován vládou Velké Británie prostřednictvím vesmírné agentury a vytvoří asi 200 pracovních míst v kosmickém sektoru země, uvedla DSIT.

Rusko a Čína chtějí postavit jadernou elektrárnu na Měsíci

Mise návratu lidstva na Měsíc má problémy. Z NASA odcházejí důležití lidé

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ztrácí čtyři významné vedoucí představitele, kteří jsou úzce spjati s programem návratu astronautů na Měsíc, uvedla agentura Reuters, podle které to vrhá nejistotu na další podobu průzkumu vesmíru. Reuters poznamenal, že nový americký prezident Donald Trump a jeho blízký důvěrník Elon Musk, který stojí v čele soukromé vesmírné společnosti SpaceX, hovoří spíše o letu na Mars.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme