Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Exšéfa banky CITIC odsoudili v Číně k trestu smrti. Kolos v Česku vlastní fotbalovou Slavii

Exšéfa banky CITIC odsoudili v Číně k trestu smrti. Kolos v Česku vlastní fotbalovou Slavii
ČTK / Šulová Kateřina
 ČTK

Bývalý prezident čínského finančního ústavu CITIC Bank Sun Te-šun byl v listopadu odsouzen k trestu smrti s dvouletým odkladem. Soud ho shledal vinným z přijetí úplatků ve výši zhruba jedné miliardy jüanů (asi 3,15 miliardy korun). V roce 2018 byl Sun mezi desítkou zástupců firmy CITIC Group a dalších čínských společností, které přijal tehdejší český prezident Miloš Zeman.

Na případ, o němž informovala čínská média, upozornil dnes Deník N.

V roce 2018 byl Sun mezi desítkou zástupců firmy CITIC Group a dalších čínských společností, které přijal tehdejší český prezident Miloš Zeman. V tomto roce převzala čínská firma CITIC Group kontrolu nad čínskou společností CEFC (ta ta v ČR zaštiťovala většinu čínských obchodních aktivit) kvůli jejímu vysokému zadlužení. A stala se také většinovým akcionářem fotbalové Slavie, které jen pro doplnění nadále šéfuje bývalý ministr obrany Zemanovy vlády a elitní manažer (exředitel ČSA) Jaroslav Tvrdík.

Soud v Ťi-nanu, metropoli provincie Šan-tung, odsoudil Sun Te-šuna k trestu smrti s dvouletým odkladem. To v Číně obvykle znamená, že se odsouzený vyhne trestu smrti, který je mu změněn na doživotí, pokud během odkladu nespáchá žádný nový zločin.

Rozsudek nicméně obsahuje dodatek, podle nějž Sunovi nebude trest dále zmírněn, ani nebude moci být podmíněně propuštěn. Sun byl také podle soudu doživotně zbaven politických práv a byl mu zabaven veškerý osobní majetek. Nezákonné zisky byly předány do státní pokladny.

Sun Te-šun stál v čele CITIC Bank do března 2019. V září téhož roku se objevily zprávy, že ho vyšetřuje čínská policie a v dubnu 2020 byl zatčen kvůli podezření z korupce.

Hráči Manchesteru City slaví gól. Fotbalový klub patří mezi nejlepší na světě, podle finančního žebříčku je nejbohatší.vého zápasu anglické Premier League mezi Manchesterem United a Manchester City na Old Trafford v Manchesteru, Anglie, sobota 14. ledna 2023. (AP Photo/Dave Thompson) Kredit : ČTK / AP

Nejbohatším klubem je Manchester City, největším skokanem Liverpool. Žebříčku dominuje Premier League

Nejvyšší příjmy měl v sezoně 2021/22 Manchester City. Nejvíc si polepšil Liverpool. Více než polovina nejbohatších klubů na světě hraje Premier League – v top 20 je jich hned jedenáct (viz tabulka pod článkem). Je to poprvé, kdy je v žebříčku fotbalových boháčů sestavovaném společností Deloitte více než polovina klubů ze stejné ligy.

Přečíst článek

West ham United, stadion

Křetínský si ke Spartě koupil podíl ve West Hamu

Daniel Křetínský vstupuje na britskou fotbalovou scénu. Koupil 27procentní podíl v jednom z nejstarších anglických klubů West Ham United. Transakci oznámil klub na svých webových stránkách, její výši neuvedl. V médiích se dříve spekulovalo o tom, že Křetínského podíl by mohl mít výši asi 700 milionů liber, tedy přibližně 21,3 miliardy korun. Miliardář a spolumajitel EPH Křetínský tak bude v Evropě vlastnit podíly hned ve dvou špičkových klubech - londýnském klubu a pražské Spartě.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Miroslav Jansta

David Ondráčka: Forrest Gump české politiky, Miroslav Jansta byl u všech zásadních věcí

Přečíst článek
Doporučujeme